Źródła innowacji - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła innowacji - wykład - strona 1 Źródła innowacji - wykład - strona 2 Źródła innowacji - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ź ródła innowacji Przedsiębiorstwo aby mogło wprowadzić innowacje musi sobie zapewnić dostęp do ich źródeł i stworzyć pewien bank informacji o istniejących rozwiązaniach i możliwościach korzystania z nich. Jeśli nie ma gotowych rozwiązań, bądź nie może skorzystać z licencji, musi poszukiwać nowych pomysłów na zewnątrz lub generować własne, umożliwiające mu twórcze rozwiązywanie problemów i wykorzystanie pojawiających się okazji . Źródła innowacji są dzisiaj bardzo bogate i zróżnicowane. Źródłem może być wszystko co pobudza powstawanie określonych idei, pomysłów, projektów i może stać się przyczyną poszukiwania oraz wprowadzania w życie nowych rzeczy. Te czynniki w ogólnym pojęciu mogą być klasyfikowane jako te, które określają skłonność do innowacji - stymulują zainteresowanie zmianami techniki i determinują gotowość do podejmowania związanego z nim ryzyka. Istnieje wiele koncepcji podziału źródeł innowacji. Wszelkie źródła innowacji można podzielić ze względu na miejsce powstawania innowacji. Źródła te dzielą się na egzogeniczne i endogeniczne . Źródła egzogeniczne (zewnętrzne) są to źródła zagraniczne i krajowe. Do zagranicznych można zaliczyć: zagraniczne zaplecze badawczo - rozwojowe, organizacje zajmujące się transferem wiedzy i technologii, import maszyn, urządzeń, zakupy licencji itp. Do źródeł krajowych zaś badania naukowe prowadzone przez wyższe uczelnie i placówki Polskiej Akademii Nauk, tzw. granty finansowane przez Komitet Badań Naukowych, przedsiębiorstwa innowacyjne, ośrodki doświadczalne, rozmaite ośrodki badawcze znajdujące się poza sferą produkcyjną itp. Najważniejszym źródłem zewnętrznym dla przedsiębiorstwa jest nauka p procesy badawcze, które prowadzone są w wyspecjalizowanych organizacjach naukowo - badawczych. Celem procesów badawczych jest zarówno pogłębianie wiedzy w danej dziedzinie, jak i tworzenie użytecznych efektów dla praktyki. Procesy te zależą od specyfiki danego kraju: jego wielkości i zamożności, inwestowania w postęp naukowy i edukacyjny, bogactw naturalnych, struktury gospodarczej, tradycji, lokalnych potrzeb i możliwości. Źródła endogeniczne (wewnętrzne) natomiast są to wyniki prac własnego zaplecza badawczego i technicznego, kół jakości, kadry kierowniczej, racjonalizatorów itp. Źródła te dotyczą zazwyczaj małych innowacji, ale są za to obfite i najcenniejsze gdyż korzystanie z nich jest najtańsze. Powszechnie uznaje się, że innowacyjność pracowników jest głównym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstwa, a jej pobudzanie jest zadaniem kadry kierowniczej, która tworzy korzystne dla innowacji struktury i odpowiedni klimat społeczny. Kadra kierownicza najlepiej zna potrzeby i możliwości swojego przedsiębiorstwa, jego słabe i mocne strony, może lepiej inspirować, opracowywać i stymulować zmiany produktowe, procesowe, marketingowe i organizacyjne. Decyduje na ile innowacje jest ryzykowna i zyskowna i jaka jest szansa jej powodzenia, jeśli jest ona wprowadzana w sposób przewidziany i zaplanowany.


(…)

… zjawiska i prawidłowości rozwoju oraz zajmują się rozwiązywaniem głównych teoretycznych i metodologicznych problemów naukowych. W wyniku badań podstawowych powstają odkrycia naukowe, hipotezy, nie dające się z góry przewidzieć.
Badania stosowane polegają na wykorzystywaniu wiedzy zdobytej w fazie badań podstawowych do celów ściśle praktycznych, takich jak tworzenie konkretnych urządzeń lub opracowanie…
… w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy wspólnych przedsięwzięć, skutkujących transferem techniki. W ramach form korzystania z obcej techniki występują bardziej konkretne formy transferu techniki, do których zalicza się:
umowy licencyjne, najczęściej połączone z jednoczesną sprzedażą dokumentacji technicznej, maszyn,
umowy typu know - how, obejmujące zakup dokumentacji nieopatentowanych…
… tzn. zależne w najwyższym stopniu od stanu techniki i technologii produkcji. Analizując model sprzężeniowy innowację można nazwać jako pozytywne zweryfikowanie nowego pomysłu (wynalazku) przez rynek. Należy także pamiętać, że wiele wynalazków staje się dopiero po latach innowacjami, gdy rynek dojrzeje do ich zaakceptowania
J. Penc, Innowacje..., op. cit., s.157
M. Osęka, J. Wipijewski, Innowacyjność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz