Źródła informacji o ludności

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła informacji o ludności - strona 1

Fragment notatki:

Źródła informacji o ludności. Rodzaje źródeł: a) Powszechne spisy ludności - najbardziej wyczerpujące badanie przedstawiające stan i strukturę ludności w jednym momencie na terenie całego kraju. Naświetla zachodzące związki między badanymi cechami. b) Ewidencja bieżąca ludności - przeprowadzana w okresach z góry ustalonych, dostarcza danych o ruchach naturalnych, wędrówkowych. Elementy ewidencji:
- ewidencja ruchu naturalnego - opiera się na małżeństwach, urodzinach, zgonach. Zapoczątkowane w Europie w XV wieku. Parafialne ewidencje zaczęto wykorzystywać pod koniec XVIII w. W końcu XX w. objęły 85% populacji świata.
- ewidencja ruchu wędrówkowego - jej źródłem jest ewidencja zameldowań i wymeldowań. Dane migracyjne są nieporównywalne w wyniku stosowania różnych definicji, klas migracyjnych i kryteriów czasowych. Ujednoliceniem ewidencji zajmuje się Komisja Statystyczna ONZ i Biuro Statystyczne UE.
- rejestr mieszkańców - tylko w krajach o dobrze rozwiniętej ewidencji ludności. Istniejące do dziś rejestry kartotekowe są zastępowane komputerowymi. c) Specjalne Badania Społeczne - z uwagi na destabilizację i braku informacji przeprowadza się specjalne badania, dotyczące cech lub zdarzeń w wybranej części populacji. Celem jest określenie struktury i natężenia pewnych cech i zdarzeń całej populacji na podstawie obserwacji tylko jej części. Jeśli została wybrana ona w sposób losowy to jest to próba.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz