Wyjaśnij źródła i przejawy procesów sekularyzacyjnych w Europie. Źródła sekularyzacji:
kulturowe, np. konflikt pomiędzy nauką a wiarą,
gospodarcze, np. kapitalizm, industrializacja, urbanizacja pociągają za sobą zmiany w stylu życia: wzrost mobilności, anonimowość mieszkańców aglomeracji, uprzedmiotowienie relacji międzyludzkich,
polityczne, np. oddzielenie państwa od Kościoła, przejście od monarchii do demokracji,
psychologiczne, np. człowiek w centrum świata, skoncentrowanie na ja , indywidualizm, zmiana stosunku do cielesności,
teologiczne, np. Bóg obecny w dziele stworzenia, a jednocześnie będący poza światem, daleki.
Jednak główne źródło sekularyzacji należy szukać w procesie kształtowania się chrześcijaństwa w Europie. Chrześcijaństwo weszło na ziemię zamieszkałą przez barbarzyńców, przez co wiele elemetów barbarzyństwa pozostało w chrześcijaństwie.
Przejawem sekularyzacji jest spadek liczby członków należących do Kościoła i uczestniczących w kulcie religijnym, zmniejszanie się wpływu organizacji religijnych na życie społeczne i spadek ich prestiżu w społeczeństwie oraz utrata znaczenia religijnych przekonań i wartości. Jednym z głośnych przejawów sekularyzacji była dyskusja na temat wprowadzenia odniesień do Boga w preambule traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej.
Opisz kulturowe konsekwencje sekularyzacji (czyli ze świecczenia, zmniejszenia roli religii) Proces sekularyzacji, który obserwujemy w naszej kulturze, dokonywał się stopniowo, systematycznie i samoczynnie, w odróżnieniu od procesu laicyzacji, który polegał na świadomych działaniach mających na celu zeświecczenie całości życia społecznego.
Cel obu: ograniczenie czynnika religijnego aż do zupełnego wyrugowania z życia społecznego. Przejawy tych procesów w kulturze zachodniej: rozdział Kościoła od państwa, wprowadzenie ślubów i rozwodów cywilnych, wywłaszczanie posiadłości kościelnych, erygowanie szkolnictwa spod władzy kościelnej, a przede wszystkim zachodzące pod wpływem tych wydarzeń przemiany w sferze mentalnej i wyobrażeniowej, w wyniku których globalne społeczeństwo dokonuje reorganizacji swych struktur, wyznaczając im wyspecjalizowane funkcje. Główną przyczyną powstawania procesów sekularyzacyjnych było postępujące uprzemysłowienie, zaś najważniejsza dla sekularyzacji okazała się zmiana procesu produkcji (coraz większa specjalizacja zawodowa ludności, podporządkowanie rytmu życia procesom produkcyjny) Skutkiem tego był postępujący rozkład tradycyjnych więzi sąsiedzko-rodzinnych i utrata kontroli nad jednostką ludzką, którą to kontrolę sprawowała dotąd społeczność lokalna, zmuszając ją do zachowań konformistycznych. Co więcej, wspólnoty tradycyjne integrowały ludzi osobiście i bezpośrednio. Dla procesu specjalizacji charakterystyczne są
(…)
…. Coraz częściej dochodzi także do łamania norm obyczajowych i moralnych (romanse, zdrady). Szczególnie dotkliwe społecznie staje się to w sferze seksualnej. Zwiększa się aprobata społeczna dla tego typu zachowań .
Kolejnym przejawem procesu sekularyzacji jest również pojawienie się feminizmu i rozpad tradycyjnego modelu życia rodzinnego.
Innym niezwykle istotnym aspektem sekularyzacji był postępujący proces racjonalizacji, a zwłaszcza związane z nim bezpośrednio podważanie religijno-magicznych norm moralnych i obyczajowych (np. zgoda na aborcję, antykoncepcję, eutanazję, rozwody)
Następnym aspektem sekularyzacji jest proces desakralizacji, który polega na ograniczeniu rzeczywistości ludzkiej jedynie do wymiaru doczesności. Desakralizacja jest procesem eliminowania pierwiastka sakralnego ze sfery…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)