Źródła emisji dwutlenku węgla

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1295
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła emisji dwutlenku węgla - strona 1 Źródła emisji dwutlenku węgla - strona 2

Fragment notatki:

Źródła emisji dwutlenku węgla.
Spalanie paliw kopalnych:
Prawie cały emitowany przez ludzi dwutlenek węgla pochodzi ze spalania paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu ziemnego. Paliwa kopalne powstały ze szczątków roślin i zwierząt, które obumarły miliony lat temu, a ich złoża znajdują się głęboko pod ziemią lub pod dnem oceanu. Kiedy spalamy te paliwa uwalniamy nie tylko energię, ale i CO2.
Źródła emisji dwutlenku węgla.
Źródła naturalne:
Większość emisji CO2 pochodzi ze źródeł naturalnych, takich jak rozkładająca się roślinność, to właśnie emisja antropogeniczna jest języczkiem u wagi i zaburza naturalny obieg węgla, prowadząc do globalnego ocieplenia. Naturalne emisje CO2 stanowią ogniwo krążenia węgla między atmosferą, oceanem a roślinnością lądową. Przykładowo, zarówno gnicie drzew, jak i oddychanie zwierząt i ludzi jest źródłem emisji CO2, ale rośliny następnie pochłaniają go w procesie fotosyntezy, w ilościach podobnych do wydzielanych.
Wycinanie lasów:
Ciągłe wylesianie prowadzi do zaburzenia obiegu węgla, które może zwiększyć efekt cieplarniany na wiele różnych sposobów. Wylesianie (deforestacja) oznacza usuwanie lasu (karczowanie) w celu uzyskania drzewa na opał, lub zamienianie zalesionych terenów na tereny rolnicze albo pastwiska, bez sadzenia nowych drzew na to miejsce. Bez względu na to, czy ścięte drzewa zostaną spalone, czy też zostaną zostawione i będą same się rozkładać, spowoduje to wydzielanie CO2. Jeśli nie zasadzi się nowych drzew, to nie będzie możliwości pochłaniania uwolnionego węgla co oznacza, że zwiększy się ilość CO2 w atmosferze. Spalanie paliw kopalnych.
Emisja CO2 ze spalania paliw kopalnych(Dane dla wszystkich krajów europejskich) Emisja CO2
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Marcel napisał(a):

2019-12-08 19:03:52

Witam jestem adminem tej strony i uważam pański komentarz za cringe'owy potas-węgiel

Filip napisał(a):

2019-12-08 19:00:19

eluwina jesieniary