Zmierzch i upadek Freuda - opracowanie rozdziału 5

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmierzch i upadek Freuda - opracowanie rozdziału 5 - strona 1 Zmierzch i upadek Freuda - opracowanie rozdziału 5 - strona 2 Zmierzch i upadek Freuda - opracowanie rozdziału 5 - strona 3

Fragment notatki:

Hans Eysenck „Zmierzch i upadek imperium Freuda” Rozdział 5 - „Interpretacja snów i psychopatologia życia codziennego” Wg Freuda sen jest kluczem do zdobycia wiedzy o nieświadomości .
Jest treść jawna i ukryta marzenia sennego.
Objaśnienie snów polega mniej więcej na tym, co odgadywanie rebusów - części składowe rebusów są bezsensowne, ale jako symbole znaczą dużo.
Marzenie senne jest efektem „pracy marzenia sennego ” - czyli przekształcaniem treści utajonej na treść jawna.
W trakcie tych przekształceń dochodzi do charakterystycznych dla marzeń sennych przekształceń, które są dziełem „cenzora”. Próbuje on ochronić śniącego przed konfrontacją z wypartymi dziecięcymi nieświadomymi pragnieniami, które dążą do ujawnienia się, a które cenzor czyni nieczytelnymi poprzez różne transformacje (także o charakterze symbolicznym).
Wg Gibsona (autora „Sleep, Dreaming and Mental Health” oraz autora metody wolnych skojarzeń, z której korzystał Freud) teorię snów Freuda można przedstawić w postaci 4 założeń: Marzenia senne mają na celu ochronę snu. Sen jest stanem nieświadomości, który musi być chroniony przed bodźcami, które mogłyby obudzić śniącego (zarówno zew - światło, hałas, jak i wew - wspomnienie i niezaspokojone pragnienia). Freud tego nie wymyślił - taki pogląd istniał już w XIX wieku.
Ludzka kultura narzuca liczne ograniczenia na przejawianie popędu seksualnego i agresji. (To również wymyślił ktoś przed Freudem). Wg Freuda kontrola wypartych popędów słabnie nieco podczas snu, lecz ponieważ pojawienie się ich w nie zamaskowanej formie zszokowałoby i obudziło śniącego, dlatego różne mechanizmy ochronne muszą zniekształcać ten drastyczny, utajony materiał tak, by uczynić treść jawną na tyle niewinną, by została ona zaakceptowana przez cenzora i nie przerwała snu. Wg Freuda „sny tworzą się przede wszystkim po to, by przezwyciężyć zahamowania ze strony cenzora; wykonanie tego zadania możliwe jest poprzez przemieszanie energii psychicznej w obrębie treści tworzących marzenia senne”. Każdy sen - wyraża nieświadome pragnienie wyparte już w najwcześniejszych latach dzieciństwa. ALE : marzenia senne wybrane przez samego Freuda w jego książkach nie dotyczą wypartych w dzieciństwie pragnień, wiec w ten sposób obalają jego teorię. Materiał, z którego zbudowane są marzenia senne składa się głównie z zapamiętanych zdarzeń z poprzedniego dnia („pozostałości z poprzedniego dnia”). Pozostałości te:
są producentami marzeń sennych
mogą zakłócać sen
są myślowymi procesami z poprzedniego dnia, które zachowały skuteczną kateksję (czyli względne nasilenie nieświadomej aktywności psychicznej)


(…)

…, które potwierdzają teorie i interpretację danych analityka! Zatem każda teoria wydaje się mieć samopotwierdzający charakter. Freudyści wydobywają dane dotyczące kompleksu Edypa, jungiści - archetypów, a zwolennicy szkoły Ranka - lęku przed separacją. Analitycy ze szkoły Adlera - męskiej rywalizacji i poczucia niższości, ze szkoły Horney - idealizowanych obrazów, a zwolennicy Sullivana - zakłócających relacji…
…. Motley - eksperyment:
3 grupy badawcze: 1 - wytworzono poznawcze nastawienie na szok elektryczny (część przeprowadzana przez mężczyzn); 2 - wytworzono poznawcze nastawienie w stosunku do seksu (część przeprowadzana przez atrakcyjną kobietę), 3 - grupa kontrolna (nie wytwarzano w niej żadnych nastawień motywacyjnych)
Studentom przedstawiano wyrazy pozbawione sensu (spooneryzmy), które po przestawieniu…
…, iż pogląd Freuda na kazirodztwo był zabarwiony, o ile nie zainspirowany, seksualnym związkiem z siostrą jego żony, Minną Bernays”. Swales przypisuje natomiast całą teorię kompleksu Edypa „kazirodczemu” związkowi Freuda.
Elms natomiast dowodzi, że młody Żyd faktycznie istniał. Podał nawet jego nazwisko - był to Aleksander Freud - młodszy brat Zygmusia.
Ale tak właściwie Freud nie potrzebował Minny…
… funkcjonowania
- badanemu zadaje się kilka pytań i prosi o wskazanie obrazków które u się podobają a które nie - badany ma też wybrać 2 obrazki: ten który mu się podoba najbardziej i najmniej. To ma wskazać na dziedzinę, w której występują zaburzenia.
Np. obrazek pokazujący psa przyglądającego się rodzicom w trakcie stosunku ma wskazywać natężenie kompleksu Edypa, pies liżący swe genitalia - pozucie winy…
… z wykorzystaniem innych środków - obrazów i symboli.
Np.: symbolika penisa jako: strzelba lub nóż - świadczy o agresywnych myślach seksualnych, śrubokręt lub dozownik benzyny wkładany do baku samochodu - mechaniczny pogląd na stosunek płciowy, zwiędły kwiat lub złamany pogrzebacz - impotencja seksualna.
Np.: symbolika matki jako: żywicielki - śnimy o krowie, matka jako osoba odległa i autorytarna - śnimy…
… i powiązano z:
- żywnością - zapachy oralne
- przeżyciami romantycznymi - zapachy genitalne - czystością lub jej brakiem - zapachy analne
Większość zapachów znalazła się w ostatniej kategorii, czyżby potwierdzenie teori Freuda??? NIE, bo w większości to zapachy nieprzyjemne. To uniknięcie wdychania zapachów nieprzyjemnych
Wrzody:
Hipoteza że pasywne oralne pragnienie jest ważne przy powstawaniu wrzodów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz