Zmiany w przedmiocie świadczenia.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmiany w przedmiocie świadczenia. - strona 1 Zmiany w przedmiocie świadczenia. - strona 2 Zmiany w przedmiocie świadczenia. - strona 3

Fragment notatki:

Zmiany w przedmiocie świadczenia Wynagrodzenie szkody. Zmiana przedmiotu świadczenia— może nastąpić na skutek niemożliwości wykonania pewnego świadczenia z przyczyn : FAKTYCZNYCH PRAWNYCH
Pierwotnie W wyniku późniejszych (sprzedaż rzeczy okoliczności
nieistniejącej lub wy- Wtedy przedmiot jętej z obiegu) może ulec zmianie, bo trzeba wynagrodzić szkodę
Podstawą wynagrodzenia szkody jest dopuszczenie się przestępstwa-( delictum ) , bądź nie wypełnienie obowiązku ustawowego.
Szkoda ( damnum, detrimentum )- uszczerbek jaki powstał w majątku pewnej osoby czy to wskutek działania lub zaniechania innej osoby, czy też wskutek przypadku.
Wynagrodzenie szkody - przywrócenie majątku do stanu, w jakim by się znajdował, gdyby zdarzenie, które spowodowało szkodę, wcale nie nastąpiło. Szkoda rzeczywista( damnum emergens) - uszczerbek połączony z utratą, bądź umniejszeniem wartości przedmiotu Lucrum cessans- strata zysków skutkiem zdarzenia( jeżeli oparte na realnych podstawach)
Bierze się pod uwagę zwyczajną wartość przedmiotu, a nie wyjątkową wartość którą ktoś przypisywał sobie z wyjątkowych względów.
SZKODA Bezpośrednia( circa rem)- wynik zdarzenia, które bezpośrednio wywołało umniejszenie majątku(szkodę) Pośrednia (extra rem ) - wyrządzona przez przyłączenie się do zdarzenia bezpośrednio powodującego szkodę innych okoliczności Nexus causalis -związek przyczynowy- wtedy wynagrodzenie(Miedzy zdarzeniem wywołującym szkodę bezpośrednio, a następnymi powiększającymi ją)
OZNACZENIE WYNAGRODZENIA SZKODY NASTĘPUJE PRZEZ: Sąd i ustawę Przez same strony- (umowne) w drodze kary umownej- stipulatio poenae Sędzia oznaczał wysokość szkody i jej wynagrodzenie- jako rekompensatę za niewykonanie zobowiązania. Oceniał na zasadzie potrącenia korzyści jakie strona uzyskałaby z zobowiązania od poniesionych strat. I dopiero ewentualną nadwyżkę straty dłużnik zobowiązany był zapłacić.
Gdy ocena oparta na quanti ea res est - obejmowała prawdziwą wartość rzeczy. Gdy ocena oparta na id quod interest - także rzeczywista szkoda( lucrum cessant ) W Prawie Justyniańskim- wynagrodzenie szkody- gdy wykonanie zobowiązania w naturze staje się niemożliwe. 2.Wynagrodzenie za szkodę: Zawsze szkody zawinionej, a tylko niekiedy przypadkowej.
Podstawą jest odpowiedzialność stron zainteresowanych.
Kontraktowa(

(…)

… subiektywną wynikającą nie tylko z działania ale i z zaniechania(culpa in ommittendo) Przy zobowiązaniach dobrej wiary.
W trzeciej: wina z zaniechania również przy zobowiązaniach prawa ścisłego. ROZMIAR ODPOWIEDZIALNOŚCI
W epoce klasycznej- punkt wyjścia odpowiedzialności kontraktowej= korzyść(utilitas) Czy strony odnosiły korzyść przy zawieraniu kontraktu.
Dłużnik odpowiada za dolus i omnis culpa( czyli za:lata i levis in abstracto)=gdy odnosił korzyść z kontraktu
- Dłużnik odpowiada tylko za dolus= gdy nie odnosi żadnych korzyści z kontraktu!
Kontrahenci odpowiadający za dolus= świadczący bezpłatne usługi swoim współkontrahentom(czyli depozytariusz, komodant, mandatariusz, oraz negotiorum gestor
Za dolus i culpa odpowiadają = osoby odnoszące korzyść z kontraktu,(czyli fidicjariusz, sprzedawca i kupujący, najmodawca i najmobiorca, deponent, komodatariusz, wierzyciel i dłużnik zastawny, [zastawnik i zastawca] mandant i wspólnik
A w zakresie quasi- contractus= mąż i opiekun( za dolus i culpa)
Sankcja odpowiedzialności w prawie klasycznym była zawsze zasądzona na pewną sumę pieniędzy
Wyjątek! Przy powództwach arbitralnych- sędzia wzywa do zwrotu rzeczy( wynagradza szkodę)
W prawie Justyniańskim…
… zaginięcie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kara umowna- przyrzeczenie zwykle w formie stypulacji(stąd nazwa stipulatio poenae) świadczenia majątkowego przez dłużnika na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania przez niego zobowiązania.
Przy czynności dobrej wiary- można ustanowić karę umowną w drodze nieformalnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz