Zmęczenie organizmu - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1344
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmęczenie organizmu - wykład - strona 1 Zmęczenie organizmu - wykład - strona 2

Fragment notatki:

FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA (IX WYKŁAD, 28.04.2011 r.) [Środowisko kwaśne zaburza działanie pewnych enzymów. W procesie glikolizy następuje powstanie ATP, ale enzymy mogą nie działać dobrze.]
1. Czynnikiem, który odgrywa istotne zmiany w zmęczeniu jest skład włókien typu FT i ST. Większość zmian zmęczeniowych pojawia się wcześniej i osiąga większe rozmiary u ludzi o większym procentowym udziale włókien typu FT w składzie mięśni zaangażowanych w wysiłku (przykład: z biegaczami sprinterami i maratończykami, jeśli ktoś się szybciej męczy, ale stać go na intensywny krótki wysiłek lub taki preferuje, to może to znaczyć, że ma w swoim składzie włókna typu FT szybko się kurczące glikolitycznie).
2. Zmęczenie ośrodkowe
W całym procesie ”zmęczenie ośrodkowe” można wyróżnić 3 elementy:
1) procesy czynnie ograniczające zdolności kontynuowania wysiłku lub zwiększaniu jego
intensywności, zabezpieczające organizm przed nadmiernym obciążeniem
2) zmniejszenie sprawności niektórych funkcji układu nerwowego w następstwie zmian poziomu aktywacji tego układu (stanu wzbudzenia)
3) rozległe upośledzenie funkcji układu nerwowego w wyniku zaburzeń homeostazy
Ad. 1) Należą tu różne sygnały/mechanizmy chroniące przed nadmiernym obciążeniem, które mówią o tym, aby zaprzestać wykonywania wysiłku - takim sygnałem jest zazwyczaj ból. Przyczynami bólu są: zakwaszenie się mięśnia; wyczerpanie się glikogenu w mięśniach. Przy wysiłkach krótkich
- ból jest zazwyczaj powodowany gwałtownym zakwaszeniem, przy wysiłkach umiarkowanych - wyczerpaniem się glikogenu.
Ból odwleczony w czasie - taki rodzaj bólu, który pojawia się w jakiś czas (np. kilka dni) później od wykonania jakiegoś wysiłku (np. gwałtowne dobiegnięcie na tramwaj). Przyczyny tego bólu to: pojawienie się stanu zapalnego (choroby; komórki układu immunologicznego próbują zlikwidować ten stan zapalny); w trakcie wysiłku w tkankach nastąpiło nasilenie się procesów metabolicznych, których w spoczynku nie było.
Na zdolność do wykonywania pracy mają wpływ: temperatura, wilgoć, powietrze (dostęp tlenu). W wyniku pojawienia się zmęczenia ludzie wspomagają się różnymi środkami, np. kawą, napojami izotonicznymi - czyli środkami dopingującymi, które jednak nie likwidują skutków zmęczenia (organizm może się od nich uzależnić). Dlatego ważne jest, aby po wysiłku odpocząć, zregenerować swoje siły.
Ad. 2) Stan wzbudzenia - kontrolowany przez struktury siateczkowate mózgu. Odbiera on impulsy aferentne (dośrodkowe) i daje informacje do wyższych ośrodków (np. kory mózgowej). Odbiera on impulsy z różnych części organizmu, mają one hamować bądź pobudzać czynność organizmu. Jego poziom wzrasta podczas wysiłku fizycznego, ale istnieje pewne określone optimum, po którego przekroczeniu stan wzbudzenia spada (np. spadek koncentracji, kojarzenia, percepcji, koordynacji).


(…)

…) Ciężkie i długotrwałe wysiłki fizyczne w niesprzyjających warunkach (np. wysoka temperatura i wysoka wilgotność -> problem z odparowaniem, czyli z temperaturą ciała).Doprowadzają do szybkiego zmęczenia, zaburzeń (np. wymioty, nudności, bladość kończyn, utrata przytomności, wyładowania elektryczne w układzie nerwowym i śmierć).
Mechanizmy rozwoju zmian zmęczeniowych ze względu na:
a) wysiłki dynamiczne…
…) -> doprowadza to do habituacji (zanikania reakcji na powtarzające się bodźce). Skutki znużenia: problemy ze snem (bezsenność).
d) zespół wyczerpania - następuje niedoczynność rdzenia i kory nadnerczy. Przykład: ludzie żyjący na terenach subtropikalnych - narażeni są na bodźce powodowane suchym, ciepłym wiatrem -> organizm postrzega to jako sytuację stresową -> następuje produkcja adrenaliny, noradrenaliny…
…) Ciężkie i długotrwałe wysiłki fizyczne w niesprzyjających warunkach (np. wysoka temperatura i wysoka wilgotność -> problem z odparowaniem, czyli z temperaturą ciała).Doprowadzają do szybkiego zmęczenia, zaburzeń (np. wymioty, nudności, bladość kończyn, utrata przytomności, wyładowania elektryczne w układzie nerwowym i śmierć).
Mechanizmy rozwoju zmian zmęczeniowych ze względu na:
a) wysiłki dynamiczne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz