Złącza na pierścienie gładkie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Złącza na pierścienie gładkie - strona 1 Złącza na pierścienie gładkie - strona 2 Złącza na pierścienie gładkie - strona 3

Fragment notatki:

Złącza na pierścienie gładkie.
Do łączników o dużej nośności zalicza się mię­dzy innymi wkładki w postaci pierścieni zamkniętych lub rozciętych [25], [31], [32]. Przedstawiony na rys. 3.54. pierścień zamknięty w przekroju ma kształt soczewki i jest wykonany ze stopu aluminium. Średnica zewnętrzna tego typu pierścieni wy­nosi od 65 do 190 mm. Pierścienie rozcięte mają ukośne przecięcie (rys. 3.55a i b) lub wcięcie i wpust (rys. 3.55c). Średnica pierścieni ukośnie przeciętych wynosi od 60 do 260 mm. Pierścienie z wcięciem i wpustem są produkowane o średnicy 64 i 104 mm. Oprócz różnego typu stalowych lub żeliwnych pierścieni zamkniętych bądź rozciętych stosuje się również pierścienie drewniane w kształcie walca o po wierzchni bocznej ze skosami (typ D1 wg EN 912:2000) (rys. 3.56). Pierścienie te są wykonane z drewna dębowego o minimalnej gęstości charakterystycznej 600 kg/m3 i wilgotności nie większej niż 18%.
Zamknięte pierścienie gładkie są używane niezbyt często, ponieważ wykazują znacznie mniejszą nośność niż pierścienie rozcięte. Pierścienie zamknięte pracują jedynie połową swej powierzchni docisku, a ich potencjał jako łączników nie jest w pełni wykorzystany. Pierścienie rozcięte po obciążeniu elementu odkształcają się do czasu, aż oprą się jedną połową o wewnętrzną, a drugą o zewnętrzną powierzch­nię rowka (odkształcenie takie umożliwia rozcięcie). Dzięki temu na docisk i ścina­nie pracuje zarówno strona wewnętrzna, jak i zewnętrzna tych pierścieni.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz