To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Natalia Grzegorczyk
Sprawozdanie
ZGH stanowią nowoczesny kompleks wydobywczo-przetwórczy, którego podstawową działalnością jest wydobycie rud cynku i ołowiu oraz produkcja wysokiej klasy:
cynku elektrolitycznego (99,9975%),
koncentratów cynkowo-ołowiowych,
stopów ocynkowniczych i odlewniczych - wegal, zamak kwasu siarkowego .
Przeprowadzony w latach 1997-2000 poważny proces inwestycyjny pozwolił na uzyskanie cynku najwyższej czystości oraz zapewnił bardzo dobre parametry produkcyjne. Od tej chwili Firma przoduje w produkcji i eksporcie cynku elektrolitycznego na rynek polski i rynki Unii Europejskiej.
Na początku obejrzeliśmy schematy produkcji cynku oraz kwasu siarkowego, a następnie zostaliśmy oprowadzeni po różnych halach. W hucie cynku ZGH Bolesław stosuje się metodę hydrometalurgiczną osiągając satysfakcjonujące uzyski cynku poprzez technologię gorącego kwaśnego ługowania, umożliwiającą roztworzenie ferrytów cynku, głównego składnika stałej pozostałości po ługowaniu podstawowym. W hucie produkcja cynku elektrolitycznego jest zakończona na etapie ługowania podstawowego i szlamy końcowe kierowane są do procesu przewałowego. Huta przerabia koncentrat cynku z własnej kopalni. Koncentrat ten praży się w dwu piecach fluidyzacyjnych wytwarzając „prażonkę” (tlenek cynku), surowiec do operacji ługowania. Ze względu na egzotermiczny charakter reakcji zachodzącej w piecu nie ma potrzeby stosowania żadnego dodatkowego paliwa, jedynie przy rozpalaniu do czasu uzyskania odpowiednich parametrów ruchowych pieca, załączane są palniki olejowe. Gazy technologiczne z pieców fluidyzacyjnych (zawierające od 8 do 12 % SO 2 ), po przejściu przez kotły odzysknicowe i odpylone, kierowane są do fabryki kwasu siarkowego wyposażonej w podwójny aparat kontaktowy. Gotowy produkt jest transportowany środkami transportu spełniającymi normy bezpieczeństwa, w Bolesławiu są to cysterny samochodowe i kolejowe. Masa szlamów końcowych, kierowanych do procesu przewałowego wynosi 20 - 25% masy prażonki . Szlamy końcowe przerabiane są w dwóch piecach przewałowych. Wsad stanowi mieszanka szlamu, piasku oraz antracytu. Wskutek reakcji chemicznych przebiegających w piecu cynk jest w pierwszym etapie redukowany do formy metalicznej. Pary cynku w etapie drugim utleniane są powietrzem do tlenku cynku. Gazy odlotowe z pieca przechodzą wpierw przez komorę pyłową, w której usuwany jest pył o dużych rozmiarach ziaren, następnie komorę chłodzenia powietrznego, w której mieszane są z powietrzem, chłodnicę rurową z wymuszonym przepływem powietrza i filtr workowy. Pyły wytrącone w obu komorach oraz sekcji wlotowej chłodnicy stanowią materiał zawracany do pieca. Produkt technologii - hutniczy tlenek cynku- odbierany jest z sekcji wylotowej chłodnicy i filtra workowego. Odpylone gazy finalnie oczyszczane są w instalacji do mokrego odsiarczania ,w której
(…)
… produkcji cynku elektrolitycznego spiekany tlenek cynku (po zmieleniu w dwóch młynach kulowych) oraz blenda prażona dostarczana z Działu Prażalni i FKS są poddawane procesowi ługowania. Tu następuje ich rozpuszczenie w kwasie siarkowym z udziałem zwrotnego elektrolitu kwaśnego, pochodzącego z hali wanien. Powstaje w ten sposób kwaśny roztwór siarczanu cynkowego, poddawany następnie procesowi sedymentacji. Po sklarowaniu jest on oczyszczany przy użyciu pyłu cynkowego i filtrowany. Powstaje elektrolit o dużej zawartości siarczanu cynku, który jest chłodzony w chłodniach kominowych, kierowany do hali wanien i poddawany procesowi elektrolizy.
W wyniku elektrolizy - procesu trwającego dobę równocześnie w 528 wannach - uzyskuje się sztandarowy produkt zakładu - cynk elektrolityczny o czystości 99,9975%. pod działaniem prądu stałego wydziela się na aluminiowych katodach cynk, zwany katodowym. Z katod cynk w postaci cienkich płyt jest zdzierany ręcznie co 24 godziny. Ściągany z katod cynk jest przetapiany w trzech piecach indukcyjnych o pojemności od 20-40 ton i odlewany w tzw. gąski (po 30 kg) na dwóch maszynach odlewniczych. Gąski są formowane w palety o wadze około jednej tony każda. W hali produkcji stopów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)