To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Żelbet
Żelbet. Podziemne konstrukcje żelbetowe są projektowane według zasad obowiązujących w budownictwie mostowym i inżynieryjnym. Dotyczy to przede wszystkim zwiększonej otuliny zbrojenia, doboru przekrojów zbrojenia i klasy betonu w elementach nośnych, rozmieszczenia i połączeń prętów zbrojeniowych itd. W odróżnieniu od konstrukcji betonowych i murowych elementy żelbetowe mogą przenosić nie tylko siły ściskające, ale także momenty zginające i siły ścinające. Konstrukcje żelbetowe możemy więc kształtować z większym dostosowaniem do potrzeb użytkowych budowli podziemnej. Dzięki dużej nośności żelbetu można go wykorzystać w warunkach bardzo dużych obciążeń, a mniejsze wymiary przekroju konstrukcji umożliwiają zmniejszenie wyrobisk podziemnych i kosztów budowy obiektu. Zastosowanie żelbetu musi być jednak bardzo dokładnie rozważane ze względu na podatność jego zbrojenia na korozję w trudnych warunkach środowiska podziemnego. Jedną z ważniejszych ról w tych rozważaniach odgrywa sposób wykonania budowli podziemnej:
* unikamy konstrukcji żelbetowych przy stosowaniu metod podziemnych,
• wykorzystujemy żelbet w metodach odkrywkowych, które w zasadzie nie różnią się od innych robót inżynieryjnych.
Wykonywanie monolitycznych konstrukcji żelbetowych w podziemnym wyrobisku jest zadaniem niezwykle trudnym ze względu na mały dostęp do szkieletu zbrojenia w czasie jego montażu i kontroli po ustawieniu deskowań. Z zasady, rzadko izolowana z zewnątrz obudowa wykonywana metodami górniczymi naraża zbrojenie, zwłaszcza przesunięte w czasie betonowania, na przyspieszone procesy korozyjne i prowadzi do zbyt szybkiego osłabienia konstrukcji podziemnej. Zdecydowanie korzystniejsze warunki mamy podczas wykonywania konstrukcji metodami odkrywkowymi i dlatego w tym przypadku żelbet znajduje powszechne zastosowanie. Konstrukcje kształtujemy jako prostoliniowe elementy pracujące na zginanie i ścinanie. Odpowiednio dobrane wymiary wykopów gwarantują dostęp do szkieletu zbrojenia również po ustawieniu deskowań. Można je więc skontrolować i skorygować tuż przed betonowaniem. Zewnętrznie zaizolowana konstrukcja żelbetowa jest skutecznie chroniona przed korozją zbrojenia.
Bardziej złożona technologia konstrukcji żelbetowych, a przede wszystkim długi okres wiązania i dojrzewania betonu do pełnej wytrzymałości, jeszcze bardziej wydłuża czas realizacji robót podziemnych. Masywne, monolityczne konstrukcje wykonywane mokrymi technologiami nie są w budownictwie podziemnym najlepszymi rozwiązaniami technicznymi, zwłaszcza wówczas, gdy zależy nam na szybkim przekazaniu ciśnienia górotworu na obudowę ostateczną, stałą.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)