WYKONYWANIE ZBROJENIA KONSTRUKCJI NA PLACU BUDOWY
Obejmuje następujące działania:
kontrola stanu stali
przygotowanie elementów zbrojenia
montaż zbrojenia w deskowaniu (formie)
odbiór zbrojenia
Kontrola stanu stali w zakresie:
- uszkodzeń chemicznych i mechanicznych (niedopuszczalne wżery, karby itp.)
- korozji powierzchniowej ( niedopuszczalna zendra powierzchniowa osłabiająca przyczepność - konieczne czyszczenie)
Przygotowanie elementów zbrojenia może odbywać się na placu budowy lub gotowe elementy mogą być dostarczane z wyspecjalizowanej wytwórni (zbrojarni)
Obejmuje: prostowanie, cięcie, gięcie, łączenie na zimno i gorąco prętów, siatek i szkieletów zbrojeniowych, ewentualnie montaż do zbrojenia wkładek dystansowych.
Szkielet zbrojeniowy wykonywany poza deskowaniem powstaje na szablonach, które zapewniają zgodny z projektem kształt szkieletu i rozmieszczenie prętów.
Montaż zbrojenia w deskowaniu (formie)
Montaż zbrojenia rozpoczyna się po odbiorze deskowania # gotowe szkielety przestrzenne i wielkowymiarowe siatki umieszcza się w deskowaniu przy pomocy żurawia # pojedyncze pręty umieszczane się w deskowaniu ręcznie, łącząc je w szkielet już w deskowaniu (np. konstrukcje płytowe); w przypadku ścian deskowanie może być zmontowane tylko jednostronnie i na jego powierzchni wyznacza się prawidłowe położenie prętów; po zmontowaniu zbrojenia montuje się pozostałą część deskowania.
# stabilizacja zbrojenia w deskowaniu - służą do tego wkładki dystansowe z tworzywa sztucznego, betonu lub zaprawy, najczęściej mocowane do zbrojenia przed jego umieszczeniem w deskowaniu.
Rolą wkładek dystansowych jest zapewnienie, aby zbrojenie nie przemieściło się pod wpływem układania mieszanki betonowej i wibrowania, zabezpiecza także wiotkie pręty przed ugięciem się pod ciężarem własnym. Efektem jest prawidłowa praca zbrojenia pod obciążeniem oraz zapewnienie wymaganej otuliny.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)