Zbieg przestępstw/wykroczeń oraz zbieg przepisów ustawy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 1918
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zbieg przestępstw/wykroczeń oraz zbieg przepisów ustawy - strona 1 Zbieg przestępstw/wykroczeń oraz zbieg przepisów ustawy - strona 2 Zbieg przestępstw/wykroczeń oraz zbieg przepisów ustawy - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 5. Zbieg przestępstw/wykroczeń oraz zbieg przepisów ustawy. O zbiegu przestępstw/wykroczeń można mówić wtedy, gdy jest więcej niż jedno zachowanie naganne. Przy idealnym zbiegu przestępstwa skarbowego z przestępstwem powszechnym czyn jest jeden a traktujemy to zachowanie jakby przestępstw czy wykroczeń było więcej. Zbieg przepisów ustawy - przy zbiegu przepisów czyn jest jeden a ma wieloraką kwalifikację prawną, czyli znajduje odzwierciedlenie prawne nie w jednym przepisie, lecz co najmniej dwóch.
Zbiegi przestępstw/wykroczeń oraz przepisów mogą być: rzeczywiste, realne lub pozorne (nierzeczywiste).
Pozorny zbieg przestępstw/wykroczeń skarbowych - dotyczy sytuacji gdy czynów jest więcej niż jeden. Mamy do czynienia wtedy gdy ustawodawca tworzy pewną fikcję prawną i przyjmuję koncepcję prawnej jedności przestępstwa/wykroczenia. Zatem łączy się ściśle z prawną jednością czynu, ma to miejsce wtedy, gdy ustawodawca konstruuje przepisy w ten sposób, że każe wiele zachowań nagannych traktować tak, jakby to było jedno przestępstwo czy wykroczenie - redukuje kilka zachowań nakazuje traktować je jako jeden czyn. Kiedy się tak dzieje? - Po pierwsze przy przestępstwach/wykroczeniach przy wieloczynowo określonych znamionach. W w ustawowym opisie zachowania nagannego ustawodawca mówi, że przestępstwem nie jest jednokrotne zachowanie się w określony naganny sposób, lecz dopiero takim czynem jest gdy jest powielany. Np. art. 57, który penalizuje uporczywe niewpłacanie w terminie podatku. Taki czyn podatnika jest wykroczeniem. Ten przykład pokazuje, że nie chodzi o jednokrotne niezapłacenie podatku, lecz powielanie takiego zachowania. Powstaje pytanie: „uporczywe” - to znaczy ile razy? - Przynajmniej trzy razy. Inny przykład wieloszynowego określenia znamion - trudnienie się nielegalnym procederem sprzedaży losów. „Trudnienie się” jest pewnym procederem. Z konstrukcją prawnej jedności przestępstwa/wykroczenia skarbowego mamy do czynienia także wtedy gdy ustawodawca alternatywnie określa czynności naganne. Wskazuje, że przestępstwem czy wykroczeniem jest niejeden rodzaj zachowania nagannego lecz cały wachlarz takich zachowań. Zawsze to będzie jednak jedno przestępstwo. Tytułem przykładu można wskazać na np. paserstwo akcyzowe, celne. Art. 65 penalizuje takie zachowania jak: nabywanie, przechowywanie. Kto nabywa, przechowuje, przenosi, przesyła wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego polegającego na wydawaniu wyrobów akcyzowych bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy, w takich sytuacjach nielegalnych ten podlega karze do 720 stawek dziennych albo karę pozbawienia wolności do lat 3 albo obie te kary łącznie. Czyn ciągły - traktuje się jako jeden czyn zabroniony, pomimo że tak naprawdę jest ich 2 lub więcej. Definicja znajduje się w art. 6 par. 2. Dotyczy ona zarówno przestępstw jak i wykroczeń. Są to dwa lub więcej zachowań. Jeżeli one są podjęte w krótkich odstępach czasu i są realizowane w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności - traktuje się te zachowania jako jeden czyn zabroniony. Przyjmuję się fikcję prawną, że czyn jest jeden choć w rzeczywistości jest ich więcej. Pod konstrukcję czynu ciągłego podpada również taka sytuacja, gdzie sprawca wykorzystuje taką samą nadarzająca się sytuację. Chodzi tu o powielanie analogicznych zachowań. Te kilka czynów traktuje się jako jedno przestępstwo. Ale biorąc pod uwagę sposób rozwarstwiania czynów karnych skarbowych na przestępstwa i wykroczen

(…)

… jeśli się da wyeliminować pozostałe kwalifikacje prawne, to oznacza, że zbieg jest pozorny i nie będziemy tych przepisów uwzględniać. Do tych reguł wyłączających wielość ocen należą: reguła specjalności - lex specialis derogat legi generali, często spotykany w obszarze prawa karnego, tam gdzie mamy typy przestępstw skarbowych i ich odmiany. Wiele zachowań nagannych są rozwarstwione na typ podstawowy…
…. 2 x pozbawienie wolności - najpierw określa się przedział w jakim kara może się kształtować, zasada jest taka, że kara łączna musi się mieścić przedziale: od najsurowszej z kar orzeczonych do ich sumy. Przy czym ta suma nigdy nie może przekroczyć 15 lat pozbawienia wolności, 18 miesięcy ograniczenia wolności i 1080 stawek dziennych grzywny. Jeżeli sprawca za jedno przestępstwo skarbowe został skazany na rok pozbawienia wolności, za drugie na pól roku pozbawienia wolności to kara łączna będzie oscylować w 1-1,5 roku pozbawienia wolności. Sąd w ramach tego przedziału musi orzec dokładnie ile. Gdyby grzywny pojawiły się wielokrotnie to również trzeba orzec karę łączną, w myśl zasady: minimum to najsurowsza z orzeczonych kar, maksimum to suma kar, która jednak nie może przekraczać 1080 dziennych…
… wyczerpuje znamiona w dwóch lub więcej przepisach kodeksu karnego skarbowego. Istnieje:
Pozorny zbieg przepisów ustawy KKS do danego zachowania
Rzeczywisty zbieg przepisów.
Pozorny zbieg przepisów ustawy - następuje wtedy, gdy stosując przyjęte w prawoznawstwie reguły wyłączenia wielości ocen możemy na podstawie pewnych zabiegów myślowych wyeliminować część z tych przepisów i zostawić tylko jeden. Zatem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz