Zawieszenie postępowania-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zawieszenie postępowania-opracowanie - strona 1 Zawieszenie postępowania-opracowanie - strona 2 Zawieszenie postępowania-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA
Cechą charakterystyczną postępowania cywilnego jest jego dynamika umiejscowiona w określonym miejscu i czasie. W trakcie postępowania jako złożonego aktu dynamicznego mogą zaistnieć zdarzenia uniemożliwiające kontynuowanie postępowania i wtedy dochodzi do przerwy biegu postępowania zwanej zawieszeniem postępowania.
(spoczywanie procesu określenie na jedną z przyczyn zawieszenia postępowania)
 
Rodzaje zawieszenia postępowania:
1. Zawieszenie ex lege( z mocy prawa) - nie jest konieczne wydanie orzeczenia aby doszło do zawieszenia. W KPC brak katalogu przyczyn tylko w art.183 KPC- vis maior- z powodu siły wyższej zaprzestanie czynności przez sąd- wtedy następuje zawieszenie. Ostatnia czynność przed zaistnieniem siły wyższej jest tym momentem dla oceny kiedy następuje zawieszenie.
 
2. Zawieszenie z urzędu -ex officio- gdy nastąpią przesłanki przewidziane przez ustawę sąd musi wydać stosowne postanowienie- czyli to wymaga wydania postanowienia.. Sąd nie może oceniać czy określone zdarzenia mają wpływ czy nie na bieg postępowania . art174&1 Np: zdarzenia takie jak śmierć strony, ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, niemożność komunikacji stron z sądem w wyniku nadz. zdarzeń.
Trzeba podać 2, 3 przykłady zawieszenia z urzędu.
Gdy sąd nie zawiesi postępowania do którego jest zobowiązany z urzędu to ustawa bezpośrednio nie przewiduje żadnych skutków ale może to prowadzić do nieważności postępowania- w wyniku braku możliwości obrony przez stronę.
 
3.Zawieszenie z przyczyn prejudycjalnych (czy to też- kwestia dyskusyjna)
Prejudykat- orzeczenie sądu lub organu władzy publicznej wiążący inny sąd. gdy taki prejudykat został wydany przed wszczęciem postępowania to nie ma co zawieszać bo on już jest. Ale można gdy w trakcie trwającego postępowania zajdzie konieczność wydania prejudykatu przez inny sąd lub inny organ (inny niż ten co sprawę rozpoznaje). Kwestia prejudycjalna (kwestia wstępna) w trwającym postępowaniu rozstrzygnięcie co do przedmiotu postępowania (roszczenie procesowe) uzależnione jest od rozstrzygnięcia kwestii zwanej właśnie wstępną, przednią, prejudycjalną. Jeżeli sąd jest uprawniony do samodzielnego rozstrzygania owych kwestii wstępnych to nigdy nie dojdzie do zawieszenia postępowania. Np: #Pozwany wniósł zarzut potrącenia. Sąd musi zbadać czy wierzytelność pozwanego istnieje, w jakiej kwocie jeśli jest pieniężna, czy jest wymagalna, zaskarżalna. Gdy to sąd zbada czyli rozstrzygnie tę kwestię prejudycjalną , wstępną to wtedy może przystąpić do badania roszczenia procesowego powoda.
Sąd nie musi zawieszać postępowania gdy inny sąd zbadał istnienie, wysokość, wymagalność, zaskarżalność roszczenia pozwanego. Jeżeli sąd uzna że nie może lub też jest niecelowe rozstrzygnięcie kwestii wstępnej to wówczas musi być ona rozstrz. przez inny sąd lub organ. Zatem kwestia wstępna powinna przekształcić się w prejudykat.


(…)

….
Trzeba podać 2, 3 przykłady zawieszenia z urzędu.
Gdy sąd nie zawiesi postępowania do którego jest zobowiązany z urzędu to ustawa bezpośrednio nie przewiduje żadnych skutków ale może to prowadzić do nieważności postępowania- w wyniku braku możliwości obrony przez stronę.
 
3.Zawieszenie z przyczyn prejudycjalnych (czy to też- kwestia dyskusyjna)
Prejudykat- orzeczenie sądu lub organu władzy publicznej wiążący…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz