Zawał serca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 427
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zawał serca - strona 1 Zawał serca - strona 2

Fragment notatki:


ZAWAŁ SERCA Zawał serca jest to upośledzenie zaopatrywania w krew mięśnia sercowego wskutek niewydolności wieńcowej, której następstwem jest mniej lub bardziej rozległe zniszczenie tkanek ściany serca. JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZAWAŁU SERCA ? Najczęstszą przyczyną zawału serca, obok powstania skrzepów, jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Rzadziej źródłem zawałów jest zablokowanie tętnicy na skutek dostania się powietrza, tłuszczu lub innych ciał obcych. OBJAWY ZAWAŁU SERCA nagły, kłujący ból w okolicy mostka; wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej; często promieniowanie bólu przez lewe ramię aż do małego palca. niepokój, strach przed śmiercią; chłodna, blada skóra, zimny pot; czasem nudności i wymioty; często nieregularny puls. UDZIELENIE PIERWSZEJ POMOCY PRZ Y ZAWALE SERCA Właściwie nie istnieją metody pierwszej pomocy przy zawale serca. Decydująca w takich przypadkach jest szybka fachowa pomoc lekarska. W oczekiwaniu na lekarza, chorego należy ułożyć w pozycji odciążającej serce, tzn. z lekko podwyższonym tułowiem. Bardzo ważne jest ułatwienie choremu oddychania. Dlatego należy mu rozluźnić krępujące części garderoby. Na dłonie i ręce można położyć wilgotne, gorące okłady. W razie potrzeby trzeba zastosować sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej. Ważną rolę odgrywa także uspokajanie chorego, gdyż zawałowi serca towarzyszy silny niepokój i strach przed śmiercią, które dodatkowo pogarszają jego i tak już bardzo ciężki stan. WAŻNE Niestety zawał serca może się powtórzyć, dlatego pacjenci po pierwszym ataku otrzymują środki z nitrogliceryną do zastosowania w nagłych przypadkach. W razie interwencji, ratownik powinien sprawdzić, czy chory nie ma ich przy sobie.
U pacjenta z zawałem serca absolutnie nie wolno stosować pozycji wykorzystywanych przy normalnym wstrząsie. 7. NAPAD ASTMY OSKRZELOWEJ : a)Sadzamy chorego przodem do oparcia krzesła. b)Podajemy aerozol, który chory ma przy sobie i zazwyczaj stosuje.Zachowajmy spokój i starajmy się też uspokoić chorego.
Objawy astmy Charakterystyczne objawy dla astmy oskrzelowej to: Kaszel Uczucie ciężaru w klatce piersiowej Świszczący oddech Duszność Chorzy mogą doświadczać różnych objawów bądź różnej ich kombinacji. Objawy te mogą pojawiać się tylko po wysiłku, przy eksponowaniu na alergeny w gabinecie biologicznym-uczulenie na sierść zwierząt lub też czynniki drażniące np. w gabinecie chemicznym przy ekspozycji na zimne powietrze.
Przyczyny- Alergeny inicjujące astmę, najsilniejsze to : roztocza zwierzęta domowe Środowisko inicjujące astmę: ozon

(…)

…? Są nimi: drżenie mięśni, uczucie głodu, ziewanie i senność, ociężałość myślenia, zawroty głowy, nerwowość, obfite poty, osłabienie, zaburzenia pamięci i nielogiczne zachowanie się, agresywność bez powodu, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, drgawki, hipotermia. Objawy te narastają - od łagodnych do ciężkich. W przypadku łagodnego niedocukrzenia, jakie objawy najczęściej się zdarzają w cukrzycy typu 2…
… i spowodowania trudności w oddychaniu. -Natychmiast podjąć przeciwdziałanie niedocukrzeniu i wstrzyknąć(1-2 mg) glukagonu z apteczki cukrzycowej chorego. Po nabraniu glukagonu do strzykawki z fiolki z podręcznej apteczki należy usunąć ze strzykawki pęcherzyki powietrza i podać glukagon podskórnie lub domięśniowo . -Jeśli po wstrzyknięciu glukagonu (który jest w zestawie do natychmiastowej pomocy) chory w ciągu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz