Zastawki serca - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zastawki serca - omówienie zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

ZASTAWKI SERCA.BUDOWA I LOKALIZACJA. Zastawki zbudowane są z tkanki łącznej włóknistej. Pokryte są z obu stron przez wsierdzie. Znajdują się one na granicy komór i przedsionków i są to zastawki przedsionkowo - komorowe oraz w miejscach ujść aorty i pnia płucnego i są to odpowiednio zastawki aorty i zastawka pnia płucnego. Zastawki ujść utworzone są od strony komór przez wsierdzie a od strony pni tętniczych przez ich błoną wewnętrzną.
ZASTAWKA PRZEDSIONKOWO - KOMOROWA PRAWA (TRÓJDZIELNA): każdy z jej płatków ma kształt trójkąta. Jeden bok płatka przytwierdzony jest do pierścienia włóknistego otaczającego ujście, a dwa pozostałe płatki są wolne. Do wolnych brzegów i dolnej powierzchni każdego płata przymocowane są struny ścięgniste, które drugim końcem przymocowane są do wierzchołków mięśni brodawkowatych. Czynność tych strun polega na zabezpieczaniu zastawek przed wywinięciem w kierunku przedsionków podczas skurczu. Na ścianie wewnętrznej komory znajdują się beleczki mięśniowe, z których wychodzą mięśnie brodawkowate. Liczba mięśni równa się ilości płatów zastawek.
ZASTAWKA PRZEDSIONKOWO - KOMOROWA LEWA (DWUDZIELNA): struny ścięgniste tej zastawki przymocowane są do dwóch silnych mięśni brodawkowatych.
ZASTAWKA UJŚCIA PNIA PŁUCNEGO: znajduje się w komorze prawej. Składa się z trzech płatów. Każdy z nich jedną krawędzią przymocowuje się do tętnicy, a brzegiem wolnym styka się z płatkami sąsiadującymi. Zastawka ta pozwala na swobodne przejście krwi do tętnicy w czasie skurczu komory, zamyka natomiast powrót krwi w czasie rozkurczu.
ZASTAWKA AORTY: znajduje się w ujściu aorty miedzy przegrodą międzykomorową a ujściem przedsionkowo - komorowym. Zbudowana jest z trzech półksiężycowatych płatków.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz