To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zaskarżanie orzeczeń:
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, jest sporne jak zakwalifikować tą skargę, dlaczego?
Co charakteryzuje każdy środek zaskarżenia:
Musi przejawiać jedną z dwóch cech:
uwzględnienie takiego śr. zaskarżenia powinno wywołać skutek:
kasatoryjny (uchylenie w całości lub w części) albo
reformatoryjny (zmiana w całości lub w części zaskarżonego orzeczenia)
Każdy śr. zas. zwyczajny czy nadzwyczajny musi jeden tych skutków wywołać
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia:
Co jest jej istotą? Czy wywołuje któryś z tych skutków co do zasady nie. Uwzględnienie skargi nie prowadzi ani do uchylenia, ani do zmiany prawomocnego orzeczenia.
Brak jest cechy pozwalającej na zaklasyfikowanie owej skargi do nadzwyczajnych śr. zas. Czym jest owa skarga szczególnym środkiem prawnym, którego uwzględnienie jest podstawą dla dochodzenia odszkodowania od skarbu państwa.
Np.: został wydany wyro który w sposób oczywisty naruszył przepis prawa materialnego (kc), sąd drugiej instancji przeoczył to, wydaje wyrok którym oddala apelację, wyrok się uprawomacnia, pozwany podnosi skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia SN uwzględnia skargę. Jaka jest sytuacja powoda? Jego sytuacja się nie zmienia, dokonał egzekucji na podstawie prawomocnego orzeczenia (on nie popełnił błędu tylko sąd), odpowiedzialność poniesie skarb państwa. Skarga ta nie służy wyeliminowaniu prawomocnego wyroku czy jego zmianie, służy tylko do tego aby skarb państwa poniósł odpowiedzialność odszkodowawczą za błąd organu władzy sądowniczej.
Wyjątkowo SN może uchylić prawomocne orzeczenie art. 42411 §3kpc wyrok prawomocny podlega uchyleniu tylko wtedy gdy sprawa nie podlegała orzecznictwu sądów polskich, kiedy sprawa nie podlega orzecznictwu sądów polskich? Np.: gdy wyrok wydano wobec podmiotu objętego immunitetem dyplomatycznym.
NA PYTANIE CZY SKARGA O STWIERDZENIE NIEZGODNOŚCI Z PRAWEM PRAWOMOCNEGO ORZECZENIA JEST NADZWYCZAJNYM ŚRODKIEM ZASKARŻENIA NIE JEST
Istota zaskarżenia:
W Polsce mamy dwie instancje, zarówno skarga o wznowienie jak i skarga kasacyjna są śr. nadzwyczajnymi (nie można mówić o trzech instancjach).
Środki odwoławcze klasyfikuje się ze wzg. na cechę suspensywności i dewolutywności.
Suspensywność środek zaskarżenia wywołuje skutek polegający na wstrzymaniu uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia.
Dewolutywność środek zaskarżenia jest dewolutywny jeżeli rozpoznaje go sąd nadrzędny.
(…)
… orzeczenia.
Dewolutywność środek zaskarżenia jest dewolutywny jeżeli rozpoznaje go sąd nadrzędny.
Przykład na środek który nie jest dewolutywny: zażalenie na postanowienie referendarza sądowego.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)