Zasady ustroju politycznego RP

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1225
Wyświetleń: 2415
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady ustroju politycznego RP - strona 1 Zasady ustroju politycznego RP - strona 2 Zasady ustroju politycznego RP - strona 3

Fragment notatki:

30. Zasady ustroju politycznego RP. Skrzydło wymienia 13 zasad
republikańskiej formy rządu
demokratycznego państwa prawnego
autonomii i wzajemnej niezależności oraz współdziałania w stosunkach między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi
wolności i praw człowieka i obywatela
suwerenności narodu
reprezentacji politycznej
podziału władz i równowagi władz
dwuizbowości parlamentu
pluralizmu politycznego.
parlamentarnej formy rządów
odrębności i niezależności sądów oraz trybunałów
społecznej gospodarki rynkowej
decentralizacji władzy publicznej i samorządu terytorialnego
Ad. 1. Zasada republikańskiej formy rządu wyrażona jest w samej nazwie państwa, w tytule konstytucji i przede wszystkim w jej instytucjach i urządzeniach. Oznacza ona z jednej strony wykluczenie jakiejkolwiek władzy dziedzicznej lub dożywotniej w państwie a z drugiej postulat ustanowienia rządów prawa i ustroju demokratycznego. W konstytucji RP z 2 kwietnia 1997r. Rzeczpospolita oznacza republikę- oraz dosłownie Rzeczpospolitą Polską jako dobro wspólne wszystkich obywateli. Rzeczpospolita jako nazwa państwa polskiego poprzedzona jest w preambule numeracją: Pierwsza… Druga…. Trzecia… W myśl preambuły, Trzecią Rzeczpospolitą jest formacja w której stosuje się Konstytucję z roku 1997. Zasada republikańskiej formy rządu, obok innych zasad ustroju wskazanych w Rozdziale I konstytucji, wyrażona jest przepisami Konstytucji, których zmiana jest szczególnie utrudniona ( w porównaniu z pozostałymi przepisami Ustawy zasadniczej).
Ad. 2. Zasada demokratycznego państwa prawnego
Do podstawowych przesłanek formalnego państwa prawnego współczesna doktryna zalicza: podział władzy, konstytucjonalizm, legalność, prymat ustawy, zakaz retroakcji, dopuszczenie integracji w sferę wolności i własności jednostki wyłącznie na podstawie upoważnienia ustawowego, sądową kontrolę władzy wykonawczej oraz odpowiedzialność odszkodowawczą państwa.
Idea demokratycznego państwa prawa spełnia się przez połączenie elementów formalnych z elementami materialnymi, do których współczesna doktryna zalicza przede wszystkim: zagwarantowanie oraz poszanowanie praw i wolności człowieka i obywatela, zasadę suwerenności, zasadę pluralizmu politycznego, demokratyzm oparty na kreowaniu władz przez okresowo odbywane wolne wybory powszechne, zapewnienie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji państwowych, ideę państwa socjalnego opartą na realizacji zasad sprawiedliwości społecznej, niezależny i niezawisły sądowy wymiar sprawiedliwości, kontrolujący zarówno władzę ustawodawczą jak i wykonawczą oraz zasadę samorządu. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego „państwo prawne oznacza takie państwo, którego organy działają na podstawie i przy pomocy prawa”


(…)

… społeczeństwa obywatelskiego. Jako zasad ustrojowa w prawie konstytucyjnym pluralizm polityczny polega na: a) uznaniu wielkości partii, b) uznaniu równości partii c) określeniu demokratycznej roli partii politycznej. Znaczenie prawne tak rozumianej zasady jest co najmniej dwojakie. Po pierwsze, determinuje system wielopartyjny- wyklucza jakąkolwiek jednopartyjność. Po wtóre, w systemie wielopartyjnym…
… w trybie konstruktywnego wotum nieufności 3) wzmocnienia pozycji premiera w strukturze rządu.
Ad. 11. Zasada odrębności i niezależności sądów oraz trybunałów
W świetle zasady trójpodziału władzy, a także w związku z przyjęciem reguły podległości sędziów sądów i trybunałów równorzędnie konstytucji oraz ustawie, władza sądownicza jest nie tylko statycznie oddzielona od władzy ustawodawczej i wykonawczej…
… łączenia stanowisk przez tę samą osobę w poszczególnych organach państwowych wykonujących różne funkcje (zasada Incompatibilitas).Artykuł 10 konstytucji RP stanowi iż ustrój RP opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej wykonawczej i sądowniczej, przy czym władzę ustawodawczą sprawuje Sejm i Senat, wykonawczą- Prezydent RP i Rada Ministrów a sądowniczą sądy i trybunały.
Ad. 8. Zasada…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz