Zasady układania i montażu sieci ciepłowniczych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady układania i montażu sieci ciepłowniczych-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Powietrze Pytanie 18: Zasady układania i montażu sieci ciepłowniczych.
Rodzaje ułożenia:
Podziemne
Kanałowe (układane na odpowiednich wspornikach, umożliwiających wydłużenia)
Nieprzechodnie Przy prowadzeniu sieci w istniejących miastach ze względu na niewielką ilość miejsca do dyzspozycji. Są tańsze pod względem inwestycyjnym, ale mogą okazać się droższe pod zwględem eksploatacyjnym (w przypadku naprawy konieczność odkopywania trasy i zakrycie po remoncie). Korzystna jest konstrukcja przykryć wykonywanych w ksztalcie lupinprefabrykantów z betonu (po zdjęciu łupiny przewody są dostępne ze wszystkich stron). Półprzechodnie
Przy prowadzeniu sieci w istniejących miastach, podobnie jak nieprzechodnie, ze względu na niewielką ilość miejsca do dyzspozycji.
Przechodnie (wysokośc1,8m)
Stosuje się, gdy konieczne jest umieszczenie w nich szeregu przewodów z różnymi nośnikami, np. z wodą zimną i ciepłą, parą, sprężonym powietrzem i przewdodami elektrycznymi, a ze względu na niezawodność pracy tych przewodów konieczna jest stała obsługa i konserwacja. Kanały tego rozdzaju należy prowadzić ze znaczną rezerwą miejsca na wprowadzenie nowych przewodów w razie rozbudowy sieci oraz należy przewidzieć swobodę poruszania się w tych kanałach, obsłudze na zmechanizowanych środkach lokomocji.
Prefabrykowane - łukowe, albo kątowe
Nieprefabrykowane (wylewane na miejscu)
Bezkanałowe
Preizolowane
Układane są według różnych metod, związanych z przyjętą metodą kompensowania wydłużeń cieplnych rurociągu. Stosowane są następujące metody:
Tradycyjna - z wykorzystaniem tzw. Naturalnej kompensacji, można stosować tylko gdy długość odcinków prostych pomiędzy załamaniami kompensującymi nie przekracza podwójnej długości montażowej, charakterystycznej dla danego rurociągu i zależnej od niego śrrednicy i głębokości posadowienia.
Z podgrzewaniem wstępnym - układanie dowolnie długich odcinków bez dodatkowych układów kompensacji. Polega na ogrzaniu rurociągu do temp równej średnie z temp montażu i max robczej czynnika grzewczego i zazypaniu po osiągnięciu wymaganych dla tej temp wydłużeń.
System kompensatorów jednorazowych - stosuje się kompensatory mieszkowe, które spawa się po calum obwodzie. Efekt jak w podgrzaniu wstępnym, tylko inaczej osiągnięty.
Montaż zimny - zakłada, że po kilku cyklach podgrzewania i schładzania rurociągu, naprężenia w nim występujące osiągną stan równowagi.
W rurze ochronnej (płaszczu stalowym lub z tworzyw sztucznych)
W izolacjach wylewanych
W izolacjach zasypowych
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz