To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasady sporządzania krzywej sumowania odpływu, zastosowanie krzywej w praktyce inżynierskiej.
Krzywa sumowa odpływu - zwana także krzywą całkową jest to krzywa, której rzędna każdego punktu wskazuje, jaka sumaryczna ilość wody przepłynęła przez dany przekrój od początku rozpatrywanego okresu (roku hydrologicznego) do czasu określonego odciętą tej krzywej. Sporządzanie krzywej: Na prostokątny układ współrzędnych (t, V) nanosimy objętości odpływu V sumowane od początku okresu . Powstaje obraz narastania objętości odpływu w rozpatrywanym okresie. Gdyby przyrosty odpływu były równomierne, wykres sumowej odpływu byłby linią prostą, nachylony pod pewnym kątem alfa do osi x.
Zastosowanie w praktyce inżynierskiej: Dzięki krzywej sumowej możemy określić pojemność zbiornika retencyjnego na rzece. Ponieważ dla gospodarki najkorzystniej byłoby gdyby rzeka cały czas prowadziła taką samą równą średniemu przepływowi ilość wody. W rzeczywistości tak jednak nie jest i rzeka prowadzi różne ilości wody w zależności od aktualnego zasilania. Krzywa sumowa pozwala określić, kiedy gromadzić wodę w zbiorniku aby zmniejszyć przepływ a kiedy ją spuszczać, aby przepływ zwiększyć.
Obliczanie max przepływów o określonym prawdopodobieństwie : Metoda Kaczmarka.
Qmax p= Q50*[1+Cv*Φ(p,s)]
Gdzie Q50- wartość przepływu o p=50%
Cv- współczynnik zmienności ciągu przepływu maksymalnego.
Φ(p,s) - funkcja prawdopodobnego dla danego typu rozkładu i asymetrii s.
Nasz przykład:
Q50 = 100 m3/s
Cv = 0,6
Φ(p,s) = 3,03
Qmax 1%= Q50*[1+Cv*Φ(p,s)] = 100 m3/s *[1+0,6*3,03] = 281,8 m3/s
Obliczenie średniego odpływu ze zlewni wg Iszkowskiego.
Wzór:
Qśr = 0,03171 x P x A x alfa [m3/s]
A - powierzchnia zlewni
alfa - współczynnik odpływu powierzchniowego
P - opad normalny (PAMIETAĆ O ZAMIANIE JEDNOSTKI: mmm!!!)
Oblicz rzędną zwierciadła najwyższej wody powodziowej oraz amplitudę zmian stanów wody w przekroju wodowskazowym gdzie A = rz. zera wodowskazowego oraz SSW = cm, NNW = cm, WWW= .
Rzędna zwierciadła wody jest to wartość stanu wody dodana do odległości dna wodowskazowego, który jest na danej wysokości od poziomu morza w Kronsztad
Najwyższa woda powodziowa jest to poziom powyżej WWW - najwyższej wysokiej wody [m] Rwww= WWW[m] + P.z. (poziom dna wodowskazowego do poziomu morza w Kronsztad [m n. p. kr.])
Amplituda zmian stanów wody jest to różnica pomiędzy skrajnymi stanami wód wyliczona w cm Np. A = WW - NW [cm]
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)