Zasady racjonalnej eksploatacji i ograniczanie liczebności szkodników-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady racjonalnej eksploatacji i ograniczanie liczebności szkodników-opracowanie - strona 1 Zasady racjonalnej eksploatacji i ograniczanie liczebności szkodników-opracowanie - strona 2 Zasady racjonalnej eksploatacji i ograniczanie liczebności szkodników-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

V. Pestycydy i problemy spowodowane ich stosowaniem. Są to środki stosowane do zwalczania szkodników, większość z nich jest syntetycznymi truciznami. Dopiero od niedawna stosuje się pestycydy biologiczne, wykorzystujące do walki ze szkodnikami organizmy dla nich chorobotwórcze oraz repelenty czyli substancje odstraszające. Dzielimy na: herbicydy (środki chwastobójcze), fungicydy (grzybobójcze), insektycydy (owadobójcze) i rodentycydy (gryzoniobójcze). Problemy: 1) niska specyficzność działania powoduje, że ich ofiarą padają nie tylko organizmy, które człowiek chce zwalczyć 2) mogą migrować i zanieczyszczać nie tylko glebę, ale także wody śródlądowe, a następnie morskie 3) mogą kumulować się w komórkach organizmów, które przeżyły oprysk. Rybołówstwo i wielorybnictwo. Światowe połowy ryb sięgają obecnie ok. 100 milionów ton rocznie. Większość złowionych ryb stanowi pokarm zwierząt hodowlanych. Połowy ryb i wielorybów dotyczą głównie zwierząt stanowiących końcowe ogniwa łańcuchów troficznych. Połowy na wodach międzynarodowych prowadzone są często w sposób rabunkowy. Nikt nie kontroluje tam ilości łowionych ryb. Dlatego liczebność ryb ulega wyraźnemu zmniejszeniu w skali globalnej. Większość stosowanych technik rybackich nie chroni gatunków ryb, które nie są celem połowu przed przypadkowymi złowieniami. Dotyczy to nie tylko niewymiarowych osobników poławianego gatunku, ale także innych gatunków ryb, fok, delfinów, ptaków i żółwi. W ubogich krajach zdarza się że rybacy stosują do połowów dynamit, który zwiększa wydajność połowów, ale niszczy rafy koralowe np. na Filipinach.
VI. Komensalizm (współbiesiadnictwo) - jest najbardziej pierwotnym typem oddziaływania protekcyjnego. Typ zależności o charakterze symbiozy między dwoma lub więcej gatunkami, przy czym jeden z gatunków czerpie z tej zależności wyraźne korzyści, nie szkodząc pozostałym (np. rekin i podnawka; lew i hiena). Innym przykładem komensalizmu może być odżywianie się owadów żyjących w ptasich gniazdach resztkami pokarmu gospodarzy lub znalezionymi w gnieździe piórami. Komensalizm jest więc współżyciem korzystnym dla jednego z partnerów, dla drugiego obojętnym. Symbioza - zjawisko ścisłego współżycia przynajmniej dwóch gatunków, które przynosi korzyść każdej ze stron (mutualizm) lub jednej, a drugiej nie szkodzi (komensalizm). W nowszym podejściu, ze względu na częste trudności w dokładnym ustaleniu bilansu strat i zysków współżyjących organizmów, niektórzy naukowcy symbiozą nazywają każde trwałe współżycie organizmów, także pasożytnictwo. Jest to uzasadnione m.in. dlatego, że w niektórych układach charakter współżycia może zmieniać się w czasie i jeden z symbiontów może w pewnych okresach czerpać więcej korzyści, stając się pasożytem i doprowadzając do upośledzenia lub śmierci drugiego symbionta.

(…)

… do otaczającego środowiska lub do innych organizmów. Akustyczną formą mimetyzmu jest także naśladowanie głosów, często spotykane u ptaków. Konkurencja - jedna z antagonistycznych interakcji międzypopulacyjnych, w której dwie populacje tego samego lub różnych gatunków, zazwyczaj o podobnych wymaganiach środowiskowych, rywalizują o tę samą niszę ekologiczną. Dochodzi do współzawodnictwa o ograniczone zasoby…
… i w odróżnieniu od pasożytnictwa prowadzący do śmierci ofiary. Jest jedną z form oddziaływań antagonistycznych, korzystną dla drapieżnika, a niekorzystną dla ofiary; może mieć charakter międzygatunkowy lub wewnątrzgatunkowy (kanibalizm). Koewolucja - współzależna ewolucja dwóch lub większej liczby gatunków, z których w każdym zachodzi stopniowe dostosowanie do pozostałych, na zasadzie pewnego rodzaju sprzężenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz