Zasady prawne i ich rola przy stosowaniu prawa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 483
Wyświetleń: 1841
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady prawne i ich rola przy stosowaniu prawa - omówienie  - strona 1 Zasady prawne i ich rola przy stosowaniu prawa - omówienie  - strona 2 Zasady prawne i ich rola przy stosowaniu prawa - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Zasady prawne i ich rola przy stosowaniu prawa.
Zasady prawa - normy prawne o charakterze zasadniczym.
„Zasada prawa” występuje w 2 znaczeniach:
W znaczeniu opisowym - formułowane przez orzecznictwo, jest to wzorzec ukształtowania danej instytucji prawa (np. małżeństwo, rozwód, postępowanie sądowe). Zasada w znaczeniu opisowym nie jest opisana w przepisie wprost, poprzez analizę treści przepisów prawa, doktryna, orzecznictwo sądowe jest w stanie zrekonstruować normę prawa w sposób opisowy.
W znaczeniu dyrektywalnym - formułowane przez prawodawcę, jest to wiążąca prawnie norma prawna nadrzędna w stosunku do wszystkich innych norm prawnych zwykłych. Charakter wiążący zasad prawa.
są one wprost zawarte w przepisach prawa,
jest logiczną konsekwencją zasad wyrażonych wprost w przepisach prawa i jest wyprowadzana z tych zasad przy pomocy reguł inferencyjnych (reguł wnioskowań prawniczych),
jest uważana za zasadę prawa przez niesporną doktrynę prawniczą,
Charakter nadrzędny zasad prawa
nadrzędność hierarchiczna - zasady prawa są najczęściej zawarte w aktach prawnych zajmujących najwyższe miejsca w hierarchii źródeł prawa (zasady konstytucyjne),
nadrzędność treściowa - zasada prawa jest podstawą aksjologiczną pewnej grupy norm prawnych zwykłych,
wynika ze znaczenia społecznego treści danej zasady prawa,
Zasady systemu prawa - ogólna charakterystyka
System prawa - jak każdy system posiada wewnętrzną strukturę. Między jego elementami (tj. normami prawnymi) zachodzą różnorakie powiązania i wzajemne oddziaływanie. W systemach prawa stanowionego zauważa się występowanie związków, więzi:
a). treściowych
b). formalnych
c). hierarchicznych
Zasady systemu prawa:
a). hierarchiczność
kryterium obowiązywania norm prawnych
Określa, że moc obowiązywania normy prawnej określanej jako niższego stopnia wypływa z autorytetu normy określanej jako wyższego stopnia. Norma prawna niższego stopnia obowiązuje, jeżeli została ustanowiona na podst. Prawnego upoważnienia normy wyższego stopnia.
kryterium podmiotowe
Dotyczy organów wydających odpowiednie w hierarchii ważności akty prawne. Najwyższe akty (konstytucja i ustawy) są wydawane przez parlament, a rozporządzenia i zarządzenia przez władzę wykonawczą. Upoważnienie do wydawania aktów niższego rzędu zawarte jest w akcie nadrzędnym.


(…)

… wydających odpowiednie w hierarchii ważności akty prawne. Najwyższe akty (konstytucja i ustawy) są wydawane przez parlament, a rozporządzenia i zarządzenia przez władzę wykonawczą. Upoważnienie do wydawania aktów niższego rzędu zawarte jest w akcie nadrzędnym.
kryterium przedmiotowe
Materia regulowana w akcie prawnym wyznacza jego miejsce w hierarchii aktów.
b). niesprzeczność
w sferze stanowienia prawa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz