To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasada zrównoważonego rozwoju Jedna z podstawowych zasad w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Organy mają obowiązek uwzględniania realizując powierzone im zadania w tym zakresie.
Ustawa odsyła do prawa ochrony środowiska: rozumie się przez to taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń.
Traktat o UE w swoim 2. artykule wspomina o z.r. jako istotnym elemencie integracji europejskiej. Zasada ochrony innych wartości wysoko cenionych Art.1. 2. W planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uwzględnia się zwłaszcza:
1) wymagania ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury;
2) walory architektoniczne i krajobrazowe;
3) wymagania ochrony środowiska, w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych;
4) wymagania ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej;
5) wymagania ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także potrzeby osób niepełnosprawnych;
6) walory ekonomiczne przestrzeni;
7) prawo własności;
8) potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;
9) potrzeby interesu publicznego.
Są to wartości o zasadniczym znaczeniu dla racjonalnego gospodarowania przestrzenią. Ich uwzględnienia nie można rozpatrywać w izolacji, bo często może dochodzić do kolizji wartości, np. z prawem własności. Niewiadomski: są to ograniczenia wprost dla prawa własności z Kodeksu Cywilnego, dookreślają one to prawo. Zasada ochrony interesu pr. podmiotów dotkniętych ustaleniami planistycznym Jest to związane ściśle z prawem własności w Konstytucji i Kodeksie Cywilnym - 3 elementy ograniczające własność, nie możemy stosować wykładni rozszerzającej:
- przepisy ustawy - zasady współżycia społecznego
- społeczno-gospodarcze przeznaczenie własności Art. 6. 1. Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kształtują, wraz z innymi przepisami , sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. 2. Każdy ma prawo, w granicach określonych ustawą , do: 1) zagospodarowania terenu, do którego ma tytuł prawny, zgodnie z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie narusza to chronionego prawem interesu publicznego oraz osób trzecich;
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)