Omów zasady działania prokuratury. Prokuratura rządzą inne zasady ustrojowe niż sądem. Zasada hierarchicznego podporządkowania wyraża regułę, że organy Prokuratury tworzą hierarchię, na szczycie, której jest Prokurator Generalny będący równocześnie Ministrem Sprawiedliwości. Prokuraturę stanowią: Prokurator Generalny oraz podlegli mu prokuratorzy powszechnych (rejonowych, wojewódzkich i apelacyjnych) oraz wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury (art. l ustawy o Prokuraturze).
Prokurator przy wykonywaniu czynności określonych w ustawach jest wprawdzie niezależny, ale obowiązany jest on wykonywać wytyczne i polecenia prokuratora przełożonego. Jeżeli jednak polecenie dotyczy treści czynności w postępowaniu, prokurator może żądać pisemnego polecenia lub wyłączenia go od udziału w sprawie (art. 8 ust. 2 ustawy o Prokuraturze).
W prokuraturze obowiązuje zasada jednoosobowego dokonywania czynności. W związku z tą zasadą zasada substytucji pozwala na zastąpienie prokuratora nadrzędnego, na jego polecenie przez prokuratora podwładnego (art. 10 ust. 3 ustawy o Prokuraturze)oraz dewolucji, czyli zastąpienia prokuratora podwładnego przez czynności prokuratora nadrzędnego.
Ważną w działalności prokuratury jest zasada indyferencji, która oznacza, że prokurator występuje w imieniu całej Prokuratury jako jednolitego organu. Zasada ta realizowana jest w tym sensie, że możliwa jest zmiana osoby prokuratora w toku procesu, gdyż każdy z nich reprezentuje organ prokuratury.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)