Zasady deskowania w zależności od rodzaju gruntów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 588
Wyświetleń: 3829
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Zasady deskowania w zależności od rodzaju gruntów.
Wykopy możemy zabezpieczyć stosując obudowy:
deskowania poziomego
deskowania pionowego
obudowy zakładanej
ścianek szczelnych
Obudowa ścian wykopów w zależności od rodzaju wykopów.
rozpierana
kotwiona
podpierana
Deskowanie poziome(rys.1) - stosuje się w słabych gruntach, a w zwięźlejszych tylko w przypadku wykopów głębokich, które mają być utrzymane przez długi okres. W gruntach kat III i IV, należy stosować deskowanie ażurowe z deskami w odstępach co 10 i 20cm
Rys.1 Deskowanie pionowe(rys.2) - stosuje się w gruntach piaszczystych, nasyconych woda, a także przy używaniu koparek wieloczerpakowych, w gruntach wymagających rozpierania ścian bezpośrednio po przejęciu koparki.
Rys.2 Obudowy kotwione(rys.3) - stosuje się w przypadkach zabezpieczenia przed rozmyciem lub zawaleniem pionowych ścian wykopów szerokoprzestrzennych. Ścianki takie mogą także być podparte od wewnątrz wykopu, jeżeli to podparcie nie będzie stanowić przeszkody w robotach w wykopie.
Rys.3
Obudowy ze ścianek szczelnych podbijanych(rys.4) - stosuje się w gruntach podmokłych, bagnistych, kurzawkowych, w przypadku gdy pogłębianie wykopu bez uprzedniego zabezpieczenia ścian jest niemożliwe. Stosujemy je przy wykopach głębokich.
rys.4
Obudowy podpierane(rys.5) - stosuje się w wykopach szerokoprzestrzennych, gdzie konstrukcja rozpierająca wymagałaby dużej ilości materiału, zagęszczenia stężeń itp. Jeżeli wykop ma głębokość 3m, wskazane jest przerywanie ciągłości ściany półką o szer.1-1.5m i wys. stopnia 2-2.5m.
Rys. 5 ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz