1. Prowadzący zespół wędrowny powinien znać dobrze teren wędrówki.
2. Na szlaku należy stosować się do informacji podanych na znakach narciarskich oraz przestrzegać nakazów i zakazów, np. dyrekcji parków narodowych, GOPR, TOPR, gospodarzy terenów.
3. Podczas mgły lub zadymki nie można wychodzić na szlak wędrowny, a znajdując się już na trasie należy zmniejszać odstępy między po szczególnymi narciarzami i starannie wyszukiwać drogę marszu.
4. Podczas roztopów, gdy spod śniegu wystają pnie i kamienie, oraz w okresach zlodzenia pokrywy śnieżnej należy zachować szczególną ostrożność, właściwie dobrać smar i unikać szybkich zjazdów.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NARCIARSTWA
W narciarskiej wędrówce należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiono trzy zestawy zasad przygotowane przez różne instytucje propagujące turystykę narciarską
Prowadzący zespół wędrowny powinien znać dobrze teren wędrówki.
Na szlaku należy stosować się do informacji podanych na znakach narciarskich oraz przestrzegać nakazów i zakazów, np. dyrekcji parków narodowych, GOPR, TOPR, gospodarzy terenów.
Podczas mgły lub zadymki nie można wychodzić na szlak wędrowny, a znajdując się już na trasie należy zmniejszać odstępy między po szczególnymi narciarzami i starannie wyszukiwać drogę marszu.
Podczas roztopów, gdy spod śniegu wystają pnie i kamienie, oraz w okresach zlodzenia pokrywy śnieżnej należy zachować szczególną ostrożność, właściwie dobrać smar i unikać szybkich zjazdów.
Trasę marszu warto starannie wyszukiwać w terenie i uzgadniać z opisem w przewodniku oraz z mapą. Śnieg zasypuje zimą drogi, dróżki i charakterystyczne punkty terenowe, łatwo więc o zabłądzenie.
Sprzęt narciarski i ubiór powinny być dostosowane do warunków fizycznych turysty, terenu oraz pogody.
Organizatorzy zimowych wędrówek i wycieczek pamiętać powinni o szybko zapadającym zmierzchu. Jazda na nartach w ciemności jest bardzo niebezpieczna. Po zachodzie słońca znacząco ulega obniżeniu temperatura powietrza.
Na wycieczki narciarskie nie można wychodzić samotnie, lecz w towarzystwie co najmniej jednej osoby.
9. Należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi.
Po wysiłku należy zapewnić turystom warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji. W schronisku wypoczywać trzeba w ciepłym, wygodnym obuwiu i drugim komplecie ubraniowym „na zmianę".
Odpoczynek na trasie musi być organizowany zawsze z zachowaniem warunków bezpieczeństwa i higieny.
Podczas wędrówek należy chronić się przed odmrożeniami.
Uczestnicy wędrówek powinni udzielać pierwszej pomocy wszystkim potrzebującym
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)