Zasada uczciwej konkurencji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada uczciwej konkurencji - strona 1

Fragment notatki:

Scharakteryzuj zasadę uczciwej konkurencji. Nie została wpisana wprost do konstytucji, ani do żadnej ustawy. Obowiązujące ustawodawstwo nie definiuje konkurencji. Dla przedsiębiorców stwarza ona możliwość podejmowania walki o rynek według jednakowych reguł. Konkurencja - ciągła rywalizacja - dzieli się na następujące etapy:
gdy podmioty konkurują ze sobą
gdy jeden z podmiotów jest liderem i konkuruje z pozostałymi podmiotami, by pozostać liderem, a równocześnie inne podmioty próbują zająć jego miejsce.
W Polsce konkurencja unormowana jest w dwóch ustawach: o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 1993 roku oraz o ochronie konkurencji i konkurentów z 2000 roku. Akty te stanowią filar prawa konkurencji.
Celem ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest rozwój, ochrona wolnej konkurencji przed ograniczeniami mającymi swe źródło w autonomii prywatnej oraz wyznacza publicznoprawne granice swobody działalności gospodarczej i swobody kontraktowania w celu tworzenia lub zachowania możliwości dokonywania wyborów przez uczestników życia gospodarczego w sposób nieskrępowany.
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji ma na celu również ochronę o charakterze publicznoprawnym, ale jej przepisy w większości są stosowane w przypadkach indywidualnych zagrożeń czy naruszeń nieuczciwej konkurencji. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz