Zasada praworządności i jej gwarancje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 1666
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada praworządności i jej gwarancje - strona 1

Fragment notatki:

Zasada praworządności i jej gwarancje ZASADA PRAWORZĄDNOŚCI art.7 jego pierwsza część: w toku postanowienia organy administracji publicznej stoją na straży praworządności.
Stać na straży tzn. Pilnować- oznacza to, że nie tylko on sam musi przestrzegać prawa, ale obciąża go również obowiązek pilnowania, aby inne podmioty przestrzegały prawa.
Na gruncie KPA pojęcie praworządności jest rozumiane szerzej od pojęcia legalności. Pojęcie praworządności odnosi się nie do jedynie przestrzegania prawa przez organy administracji publicznej ale i ich odpowiedzialności za przestrzeganie prawa przez inne podmioty. Zasada ta rozszerza obowiązek działania zgodnego z prawem. Organy są obciążone odpowiedzialnością za naruszenie prawa przez inne podmioty.
Obowiązki ciążą głównie na organie administracji publicznej, musi on ustalić wszystkie strony postępowania i zawiadomić je o toczącym się postępowaniu, jeżeli tego nie zrobi to na podstawie art 145 § 1 p.4 grozi mu obligatoryjne wznowienie postępowania. To wznowienie jest niezależne od tego, że np organ nie zawiadomił strony, ponieważ inna strona wprowadziła go w błąd. Wznowienie wyłącza tylko to, że strona została zawiadomiona a nie wzięła udziału w postępowaniu. Organ poszukuje dowodów, musi ustalić stan faktyczny. Nawet jeśli ustalenia niezgodne z prawem będą spowodowane przez inne podmioty to odpowiedzialność za to ponosi organ.
Przez instytucje nadzwyczajne zasada praworządności będzie znajdowała zastosowanie ( prokurator). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz