ZASADA PODZIAŁU WŁADZY

Nasza ocena:

4
Pobrań: 7
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ZASADA PODZIAŁU WŁADZY - strona 1

Fragment notatki:


ZASADA PODZIAŁU WŁADZY Przedmiotem władzy jest: Stanowienie prawa Egzekucja prawa Wykonywanie prawa Tyrania - władca stosuje siłę, aby egzekwować swoje zamiary polityczne, nie istnieje coś takiego prawa polityczne, władca jeżeli one istniej, może je w każdej chwili odwołać. Tyran może dowolną treść uczynić prawem i prawo jest instrumentem sprawowania władzy, nie musi on sięgać po prawo, aby realizować swoje cele, ponieważ jest on ponad prawem. W monarchii absolutnej istnieje minimalny katalog praw człowieka, a władca jest w pewien sposób ograniczony prawem. W trójpodziale władzy, każda władza jest prawowana przez inna grupę podmiotów. W zasadzie podziału władzy istnieje podział: Funkcjonalny Personalny Podział władz istnieje w krajach federacyjnych. Władza jest podzielona, aby poszczególne władze się kontrolowały, a pomiędzy nimi panowała równowaga, aby jedna z nich nie stała się ważniejsza od innych. Art. 10 umieszczono w Konstytucji, ponieważ wynikało to z praktyki politycznej w 1990 roku, kiedy pojawił się spór o poszczególne kompetencje danych organów. Hamulce i równoważniki w poszczególnych krajach (czyli nieprzekraczanie uprawnień przez poszczególne organy). W USA prezydent nie ma inicjatywy ustawodawczej, ale ma prawo veta. Ewentualnie relacje w kongresu do prezydenta. Prezydent kontroluje politykę kongresu. Jeżeli prezydent mianuje przedstawicieli państwa w innym kraju, musi mieć zgodę kongresu. W Polsce nie ma separacji personalnej w sensie absolutnym. Separacja istnieje w przypadku sądów, wojewody, burmistrza, wójta, prezydenta miasta. PRAWO WYBORCZE Prawo wyborcze jest to ogól norm prawnych, które normują sposób przygotowania, przeprowadzenia i ustalenia wyników głosowania powszechnego do organów przedstawicielskich. Organy przedstawicielskie: samorządowe organy stanowiące (rady gmin, rady powiatów, sejmiki wojewódzkie) Prezydent sejm senat Akty regulujące prawo wyborcze: - Ordynacja wyborcza
- Konstytucja
- Ustawa o wyborze prezydenta RP - Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików
- Ustawa o partiach politycznych
- Kodeks karny Wybory - proces mający na celu obsadzenie składu przedstawicielskiego. Wybory są rozłożone w czasie. 1 etap - zarządzenie wyborów 2 etap - zgłaszanie kandydatów 3 etap - kampania wyborcza 4 etap - głosowanie 5 etap - ustalanie wyników głosowania oraz stwierdzenie ważności wyborów

(…)

… pluralne (wyborcy mają więcej głosów, występowały one w Wielkiej Brytanii do lat 80.)
Cenzusy:
Dyskryminacyjne
płci (kobiety prawa wyborcze w Polsce w 1918, 1896 - Nowa Zelandia, w niektórych krajach arabskich wciąż nie ma praw wyborczych dla kobiet: Arabia Saudyjska, Pakistan, Kuwejt. Parytety istnieją w Hiszpanii [50% kobiet w rządzie].)
rasowy (zależność zdolności głosowania od rasy, dawniej RPA[1993] i USA[1968])
majątkowy (głosować w wyborach mogą osoby płacące odpowiednio duże podatki [ w Polsce za czasów Księstwa Warszawskiego])
wyznaniowy (można głosować o ile wyznaje się stosowną religię [w Księstwie Warszawskim}
pochodzenia stanowego
wykształcenia (w Rzeczpospolitej Krakowskiej oraz w II RP, obecnie w Brazylii, Estonii i na Łotwie)
Naturalne
Wiek ( w Polsce 18 lat, w USA początkowo 21 od 2004 roku 18. W Polsce są najniższe progi wyborcze)
Urodzenia (domicyl - obywatel zamieszkuje chociaż pewien czas na terenie państwa w jakim chce kandydować. W Polsce stosowany jest domicyl)
Obywatelstwa Przygotować ordynacje wyborcza do sejmu i senatu.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz