Zasada jawności-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada jawności-opracowanie - strona 1 Zasada jawności-opracowanie - strona 2 Zasada jawności-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Omów zasadę jawności Zasadę jawności łatwo określić jako dyrektywę, według której proces ma być jawny.
Art. 355 kpk: Rozprawa odbywa się jawnie. Ograniczenia jawności określa ustawa. Jawność zewnętrzna - jawność rozprawy wobec publiczności - art. 6 Konwencji Praw Człowieka: każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia sprawy. Rozdział 42 kpk nosi tytuł: Jawność rozprawy głównej. Artykuł 355 stanowi, że rozprawa odbywa się jawnie; oznacza to, że regułą jest dopuszczenie do obecności na rozprawie każdego, kto chce być świadkiem jej przebiegu. Ograniczenia jawności określa ustawa.
Ograniczenia obligatoryjne: art. 359 kpk: Niejawną jest rozprawa, która dotyczy: 1) wniosku prokuratora o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy i zastosowanie środka zabezpieczającego; 2) sprawy o pomówienie lub znieważenie; na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie. Art. 360 § 1. Sąd wyłącza jawność rozprawy w całości lub w części, jeżeli jawność mogłaby: 1) wywołać zakłócenie spokoju publicznego; 2) obrażać dobre obyczaje; 3) ujawnić okoliczności, które ze względu na ważny interes państwa powinny być zachowane w tajemnicy; 4) naruszyć ważny interes prywatny. § 2. Sąd wyłącza jawność całości lub części rozprawy także na żądanie osoby, która złożyła wniosek o ściganie. § 3. Sąd może wyłączyć jawność całości albo części rozprawy, jeżeli choćby jeden z oskarżonych jest nieletni lub na czas przesłuchania świadka, który nie ukończył 15 lat. Z zasadą tą wiąże się pytanie: Czy w ramach zasady jawności mówić o tzw. jawności wewnętrznej (w stosunku do stron, które w danym postępowaniu występują) i o jawności zewnętrznej (w stosunku do społeczeństwa), czy też w ogóle nie mówić o takiej jawności i mówić o jawności wobec społeczeństwa, a jawność stron uznać jako wynikającą z zasady kontradyktoryjności (zasady publiczności)? Zasada jawności wobec społeczeństwa nie odnosi się do całego postępowania (czynności w śledztwie i dochodzeniu nie są jawne; podobnie jak posiedzenia w sądzie) - dotyczy ona właściwie rozpraw sądowych. W śledztwie i dochodzeniu uczestniczą strony, a więc zachowana jest tu jawność wewnętrzna. Jawność rozpraw sądowych - różnica poglądów. Jawność rozpraw sądowych jest istotna z jednego powodu - społeczeństwo ma możliwość pewnego rodzaju społecznej kontroli nad sądami. W wymiarze praktycznym nie ma wielkiego zainteresowania udziałem w rozprawie. Problem udziału radia, tv, prasy w rozprawach sądowych rozwiązuje art. 357. Decyzję o dopuszczeniu przedstawicieli mediów do udziału w rozprawie pozostawia on sądowi, który rozpatruje daną sprawę karną (dotyczy to oczywiście tylko rozpraw jawnych). Sąd udzieli zezwolenia rejestrowania przebiegu rozprawy jeżeli przemawia za tym uzasadniony interes społeczny, a rejestrowanie nie będzie utrudniać przebiegu rozprawy. Tylko za zgodą sądu można podawać dane oskarżonego i pokazać jego wizerunek. Jeśli chodzi o świadków, poza zgodą sądu na podanie ich danych osobowych i wizerunków, zgodę musi wyrazić sam świadek. Podejmując tę decyzję sąd musi brać od uwagę interes uczestnika postępowania (np. osoby pokrzywdzonej). Te ograniczenia nie dotyczą dziennikarzy prasowych, którzy rejestrują przebieg rozprawy poprzez sporządzanie notatek.

(…)

… zabezpieczającego);
sprawy o pomówienie lub znieważenie, chyba że pokrzywdzony złoży wniosek, by rozprawa była jawna.
W art. 360 przewidziano przypadki wyłączenia jawności rozprawy w całości lub w części, jeśli jawność mogłaby:
wywołać zakłócenia rodzaju publicznego,
obrażać dobre obyczaje,
ujawniać okoliczności ważnych ze względu na interes państwa; jeśli chodzi o tajemnicę państwową to jawność tego fragmentu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz