To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasada dostępu do sądu
Oznacza prawo uruchamiania postępowania przed sądem jako organem niezależnym, bezstronnym, niezawisłym.
Każdy podmiot ma prawo wystąpić do sądu administracyjnego przeciw każdej formie działania administracji publicznej, jeżeli działanie to określa władczo pozycję tego podmiotu.
Szerokie ujęcie tej zasady to prawo do sądu w ogóle, które realizuje się przez:
a) prawo do wnoszenia skargi
b) prawo do udziału w postępowaniu
c) prawo do uzyskania orzeczenia sądu administracyjnego
d) prawo do wnoszenia środków odwoławczych od orzeczeń sądów pierwszej instancji Strony, uczestnicy postępowania i pełnomocnicy ZAGADNIENIE I - STRONY Postępowanie sądowoadministracyjne opiera się na zasadzie dwustronności. Występują w nim zatem dwie strony:
Skarżący
Organ, którego działanie lub bezczynność jest przedmiotem skargi. (art. 32 p.p.s.a) Ad. a : Skarżący to podmiot który wnosi do sądu administracyjnego skargę na działanie lub bezczynność organu wykonującego administrację publiczną. Zaś zgodnie z art. 50 p.p.s.a legitymację do wniesienia skargi mają: 1) każdy podmiot, który ma w tym interes prawny; 2) prokurator; 3)RPO; 4)organizacja społeczna (w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli wcześniej brała udział w postępowaniu administracyjnym); 5) inne podmioty, którym legitymację przyznają ustawy szczególne. [ UWAGA : Posiadanie legitymacji do wniesienia skargi nie jest niezbędne do bycia stroną . Ustawa mówi że stroną jest „skarżący” a więc ten, który wnosi skargę, niezależnie od tego czy należy do wyżej wymienionych. Wniesienie skargi przez nielegitymowanego jest przesłanką jej odrzucenia jako niedopuszczalnej, ale to nie oznacza że podmiot nie został stroną - logiczne, bo aby sąd mógł odrzucić musi działać już wobec strony.] Ad. b : Będzie to co do zasady organ wykonujący administrację publiczną. A więc: a) administracji rządowej; b)samorządowej; c)każdy podmiot powołany na podstawie ustawy lub porozumienia do wykonywania administracji publicznej (np. jednostka organizacyjna, osoba prawna, fizyczna). O tym, czy uzyska on status strony, decyduje wyłącznie przedmiot skargi. [ UWAGA: wykonywanie administracji publicznej można przypisać wyłącznie organowi w rozumieniu organizacyjno-przedmiotowym, a nie personalnym. Nie jest stroną sam piastun organu. ] [ UWAGA: Analogiczna jak przy punkcie a. powyżej: wykonywanie administracji publicznej nie jest niezbędne do bycia stroną. Ustawa mówi ogólnie „organ”, a zatem też taki, którego zaskarżone działanie nie było wykonywaniem administracji publicznej. Skarga na takie działanie będzie uznana za niedopuszczalną, ale to nie zmienia faktu, że organ jest stroną.]
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)