Zarządzanie zapasami

Nasza ocena:

5
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1456
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie zapasami - strona 1 Zarządzanie zapasami - strona 2 Zarządzanie zapasami - strona 3

Fragment notatki:


ZARZĄDZANIE ZAPASAMI 1. PODSTAWOWE POJĘCIA. 1.1. ZAPASY ZAPASY jest to rzeczowa, niespieniężona część środków obrotowych przedsiębiorstwa zgro­madzona z myślą o przyszłości. Bez nich trudno mówić o sprawnie funkcjonującej firmie. Wielkość i struktura zapasów zależy od wielu czyn­ników i okoliczności. Przede wszystkim od stopnia zrównoważenia popytu i podaży na rynku zaopa­trzeniowym. Jeżeli rynek jest nasycony, przy tym w miarę zrównoważony, a poszczególne surowce stosunko­wo łatwo kupić - wówczas firma może gromadzić nieduże zapasy. Ważną rolę odgrywa tu też sprawność organizacyjna systemu zaopatrzenio­wego, cykliczność dostaw, harmonijne współgranie z przedsiębiorstwami transportowymi itd.
W gospodarce zapasami można stosować różne kryteria ich klasyfikacji. Tradycyjnie więc dzieli się zapasy według ich rodzajów. Wyróżnia się zatem zapasy mate­riałów (surowce, paliwa, przedmioty nietrwałe). Ko­lejna forma - to zapasy produkcji nieukończonej, do której zalicza się półfabrykaty i tzw. produkcję w toku. Wreszcie - zapasy wyrobów gotowych i towarów.
Istotną zasadą klasyfikacji zapasów jest ich eko­nomiczna celowość. Wyróżnia się tu zapasy bieżące, czyli takie, które występują stale w wielkościach niezbędnych dla utrzymania procesu produkcyjne­go, a także obrotu. Kolejna grupa to zapasy sezonowe, czyli zapasy występujące okresowo w wyniku sezonowych wahań wielkości produkcji, sprzedaży, organizacji transportu itp. Istnieją także zapasy rezerwowe, gromadzone w wyniku decyzji różnych władz w sprawie utworzenia odpo­wiednich rezerw.
Zapasy odgrywają istotną rolę w międzynarodowym handlu różnymi towarami, zwłaszcza tymi, których obrót regulowany jest przez tzw. kontyngenty oraz ustalanie minimalnego i maksymalnego poziomu cen. Gdy nastą­pi nadmierna podaż określonych produktów, należy tworzyć tzw. zapasy buforowe po to, aby przetrzymać okres spadku cen bez konieczności ograniczania pro­dukcji w biednych zazwyczaj krajach rolniczych. W przypadku wyjątkowo dużego wzrostu cen kierowa­nie na rynek zgromadzonych zapasów sprzyja zaha­mowaniu tempa wzrostu cen.
W praktyce ekonomicznej możemy wyróżnić także zapasy nadmierne, czyli takie, które przekraczają wielkość niezbędną do utrzymania ciągłości produkcji i obrotu. Obok zapasów nadmiernych mogą poajwić się zapasy zbędne, nie wykorzysty­wane przez przedsiębiorstwo, stanowiące istot­ny hamulec w jego prawidłowym rozwoju.
2. MIEJSCE ZAPASÓW W ZARZĄDZANIU FINANSAMI FIRMY

(…)

… lub ryzyko stopy procentowej, gdy zakupy są dokonywane na kredyt. Może się także zdarzyć, że firmy dokonują większych zakupów materiałowych, korzystając z pomyślnej koniunktury gospodarczej czy niższych cen. Zakupy materiałów są traktowane jak inwestyce. Wcześniejsze wydatkowanie środków i ich okresowe zamrożenie jest rekompensowane oszczędnościami na późniejszych większych wydatkach, dokonywanych…
… środków obrotowych firmy.
3.2. SYSTEM JUST-IN-TIME
System-Just-in-time jest jedną z najnowszych form kształtowania zapasów. Zgodnie z tym podejściem firma zamawiająca stara się utrzymać zapasy na poziomie bliskim zera. Zapasy są realizowane bardzo skrupulatnie, z dokładnością co do dnia lub nawet godziny. Dlatego też system ten wymaga bardzo zdyscyplinowanych dostawców oraz bardzo zsynchronizowanego…
… lub posiadać rezerwy zdolności produkcyjnych. W zależności od tego jaki wybierzemy sposób realizacji procesu produkcji musimy rozważyć te dwie grupy kosztów. System just-in-time jest ryzykownym systemem zarządzania zapasami. Można go stosować, jeśli nasi dostawcy są stosunkowo blisko zlokalizowani.
3.3. MODEL EKONOMICZNEJ WIELKOŚCI PARTII DOSTAWY (EOQ)
Model Economic Order Quantity (EOQ) pozwala określić…
… służy również wartość bieżąca netto (NPV ).
1

… z alternatywnego źródła zaopatrzenia. Firma dzięki zgromadzonym zapasom może w sposób ciągły zaspokajać popyt. Dzięki temu ma mocniejszą pozycję na rynku. Firma dysponując większymi zapasami ma możliwość realizacji większej sprzedaży. Gromadzenie zapasów umożliwia ochronę przed niekorzystnymi zmianami cen. W ten sposób jest zmniejszane ryzyko zmiany cen, ryzyko kursowe przy zakupach dokonywanych za waluty obce…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz