Zarządzanie sieciami. Protokół SNMP

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie sieciami. Protokół SNMP - strona 1 Zarządzanie sieciami. Protokół SNMP - strona 2 Zarządzanie sieciami. Protokół SNMP - strona 3

Fragment notatki:

Zarządzanie sieciami. Protokół SNMP  
Obszary funkcjonalne zarządzania:
1.            Zarządzanie konfiguracją - identyfikuje, sprawdza i dostarcza dane w celu odpowiedniego przygotowania do inicjowania, startowania i zapewnienia ciągłości funkcjonowania obiektu. Obejmuje m.in. ustawianie wartości atrybutów, które sterują funkcjonowaniem obiektu, zbieranie informacji o bieżącym jego stanie oraz zmieniania konfiguracji obiektu.
1.            Zarządzanie obsługą uszkodzeń - wykrywanie niesprawności, wyizolowanie i korekta niepoprawnego działania obiektu. Uszkodzenia powodują, że obiekt nie realizuje swoich zadań, przy czym mogą być one trwałe lub przejściowe. Funkcje zarządzające w tym zakresie obejmują m.in.: potwierdzanie i podejmowanie akcji po zgłoszeniu wykrycia błędu, śledzenie i identyfikacja niesprawności.
2.            Zarządzanie efektywnością - umożliwia oszacowanie zachowania się obiektu i skuteczności jego funkcjonowania. Obejmuje m.in. funkcje zbierania informacji statystycznych, określenie efektywności obiektu w warunkach naturalnych, sztucznych, zmianę trybu pracy obiektu w celu przeprowadzenia działań związanych z zarządzaniem efektywnością.
3.            Zarządzanie bezpieczeństwem - obejmuje funkcje tworzenia, usuwania i sterowania mechanizmami zabezpieczeń, raportowania zdarzeń związanych z zabezpieczeniem oraz rozdzielania informacji związanych z zabezpieczeniem.
4.            Zarządzanie rozliczeniami - umożliwia ustalanie taryfikacji za dostęp do obiektu i korzystanie z jego zasobów. Funkcja zarządzania rozliczeniami dotyczy m.in. informowania o kosztach wynikających z wykorzystania obiektu.
  Oprócz protokołów, które zapewniają usługi na poziomie sieci i programów użytkowych umożliwiających wykorzystywanie tych protokołów oprogramowanie intersieci potrzebuje narzędzi pozwalających administratorom na znajdowanie przyczyn problemów, sterowanie wyznaczaniem tras oraz wykrywanie komputerów, które naruszają standardy protokołów. Zadania tego typu określa się mianem zarządzania intersiecią.
Obecnie standardowym protokołem zarządzania sieciami TCP/IP jest Simple Network Management Protocol (SNMP).
  1.           Standard dla informacji sterujących.
Router kontrolowany za pomocą SNMP musi przechowywać i udostępniać administratorowi informacje sterujące i informacje o stanie. Router taki gromadzi np. informacje statystyczne dotyczące stanu jego interfejsów sieciowych, przychodzących i wysyłanych pakietów, porzucanych datagramów oraz wysyłanych komunikatów o błędach. Protokół SNMP umożliwia administratorowi dostęp do tych informacji, ale nie określa, w jaki sposób ten dostęp ma być zrealizowany. Temu zagadnieniu jest poświęcony osobny standard -

(…)

… i wysyłanych pakietów, porzucanych datagramów oraz wysyłanych komunikatów o błędach. Protokół SNMP umożliwia administratorowi dostęp do tych informacji, ale nie określa, w jaki sposób ten dostęp ma być zrealizowany. Temu zagadnieniu jest poświęcony osobny standard - Management Information Base (MIB), który określa jakie informacje musi przechowywać router i jakie operacje mogą być na nich określone. Standard…
… przy użyciu modelu przeczytaj-zapisz. SNMP dostarcza tylko dwóch poleceń: do odczytania wartości zmiennej i do jej zapisania. Wszystkie inne operacje są ich efektami ubocznymi. SNMP nie oferuje np. operacji reboot (do przeładowania systemu), ale potrzebny efekt można uzyskać, ustawiając zmienną określającą czas do następnego przeładowania systemu, której wartość może być zmieniona przez administratora (np…
… do 232-1) i określa, że nazwy te mogą być wykorzystywane przy definiowaniu zmiennych MIB. Co więcej reguły SMI precyzują, w jaki sposób można się odwoływać do tabel MIB (np. tablicy tras IP).
  3.           Definicje formalne przy użyciu ASN.1.
Standard SMI określa, że definicje i odwołania do wszystkich zmiennych MIB muszą odwoływać notacji dla składni abstrakcyjnej ASN.1 (Abstract Syntax Notation 1…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz