Zarzadzanie nieruchomościami - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 749
Wyświetleń: 2121
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarzadzanie nieruchomościami - wykład - strona 1 Zarzadzanie nieruchomościami - wykład - strona 2 Zarzadzanie nieruchomościami - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 1
ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI MIESZKANIOWYMI Dr Radosław Cyran
ISTOTA I CELE ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI
Definicja zarządzania nieruchomościami oraz regulacje zawodu zarządcy nieruchomości zawarto w ustawie o gospodarce nieruchomościami. W myśl ustawy zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:
zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno - finansowej nieruchomości zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego
bieżące administrowanie nieruchomością
utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;
uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.
Zarządzanie nieruchomościami tym różni się od administrowania, że zarządca podejmuje decyzje w imieniu właściciela, podczas gdy administrator wykonuje jedynie czynności zlecone przez właściciela nieruchomości.
Zarządca nieruchomości może wykonywać opracowania i ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie zarządzania nieruchomościami.
Zarządca nieruchomości wykonuje czynności osobiście lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem, ponosząc za ich czynności odpowiedzialność zawodową określoną w ustawie.
W przypadku zdarzeń lub zagrożeń życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, o których mowa w przepisach prawa budowlanego, zarządca nieruchomości podejmuje decyzje i dokonuje czynności wykraczające poza zakres czynności, o których mowa powyżej, mające na celu zapobieżenie tej szkodzie.
Zarządca nieruchomości lub przedsiębiorca, o którym mowa w art. 184 ust. 3, działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością, zawartej z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. W umowie wskazuje się w szczególności zarządcę nieruchomości odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, numer jego licencji zawodowej oraz oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania nieruchomościami.
Zakres uprawnień i obowiązków zarządcy wynika z przepisów ustawy, z przepisów odrębnych ustaw oraz z umowy o zarządzanie nieruchomością. Sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za zarządzanie nieruchomością określa umowa o zarządzanie nieruchomością. Zarządca nieruchomości lub przedsiębiorca, o którym mowa w art. 184 ust. 3, nie może czerpać korzyści z zarządzania nieruchomością oprócz pobierania wynagrodzenia, chyba że umowa o zarządzanie stanowi inaczej.


(…)

…,na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego,
udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
nabycie nieruchomości,
wytoczenie powództwa, ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem…
… z tego zakresu będą wykonywane przez zarządców nieruchomości.
Z dniem wpisu do centralnego rejestru zarządców nieruchomości osoba, o której mowa w ust. 2, nabywa prawo wykonywania zawodu oraz używania tytułu zawodowego „zarządca nieruchomości”. Tytuł zawodowy „zarządca nieruchomości” podlega ochronie prawnej.
Standardy zawodowe ustalają organizacje zawodowe zarządców nieruchomości w uzgodnieniu z ministrem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

jjkkuuoo napisał(a):

2021-03-21 12:39:31

Dobre! Brakuje tylko jednego zdania albo nie doczytałem. Zarządzanie nieruchomością to również czynności składania sprawozdania z powierzonego zarządu. Pozdrawiam. j.