Zapalenie przełyku - esophagitis Wyjątkowo spotykane. Przyczynami może być: mechaniczne uszkodzenie, negatywnie działające czynniki termiczne i chemiczne. Może rozwijać się w swoistych chorobach zakaźnych, przy niedoborze wit. A, w wyniku działania pasożytów (larwy gza). Najczęściej w stadach krów, gdzie podaje się wywary z gorzelni. W ciężkich przypadkach można zauważyć że połknięty kęs wywołuje ból i niepokój zwierzęcia. Zwierzę często wyciąga głowę do przodu z wyrazem przerażenia, grzebiąc przednimi kończynami. Omacując stwierdzamy bolesność okolicy przełyku, obserwujemy zaburzenia w przeżuwaniu i wzdęcia. Przeciągający się proces może doprowadzić do przerostu i obrzęku bł. śl., co u przeżuwaczy utrudnia odbijanie gazów i jest przyczyną wtórnych wzdęć.
Leczenie: Podajemy do picia czystą wodę lub zimne mleko. W dalszej kolejności kleik z siemienia lnianego z dodatkiem 0,5% taniny lub w połączeniu z odwarem z rumianku (działanie osłaniające i ściągające). Gdy duża bolesność to środki narkotyczne. Osłonowo antybiotyki i sulfonamidy, gdy istnieje konieczność.
Kurcz przełyku - Oesohpagismus Napady kurczu przełyku mogą występować bez zmian anatomicznych. Najczęściej jest wynikiem nadmiernej pobudliwości zwierząt lub zakończeń nerwowych przełyku. Wtórnie może być wynikiem procesów zapalnych. U koni częstym przypadkiem jest kurcz przełyku w wyniku rozszerzenia żołądka (kurcz wpustu). Typowym przykładem jest kurcz spowodowany zadławieniem. Jest to reakcja ze strony mięśniówki i zaburzenia w krążeniu. Trwały kurcz występuje przy szeregu swoistych chorobach zakaźnych tężec, wścieklizna itd.
Objawy: Niepokój małego lub średniego stopnia, brak przyjmowania karmy, puste żucie i próby połykania. Omacując stwierdzamy, że przełyk jest niezbyt dużej objętości ale konsystencji dość opornej. Może się zdarzyć, że kurcz dotyczy tylko pewnego odcinka przełyku i w odcinku poprzedzającym jest rozszerzenie. Napad kurczu jest zwykle krótkotrwały i mija po kilku minutach. Proces chorobowy może się powtarzać. Może występować podobnie jak przy zadławieniu ślinotok. Zadławienie samo nie ustępuje.
Leczenie: środki przeciwbólowe (nowalgina, biowetalgina), skutecznie u koni znosi atropina (0,05), można też podawać zw. małym per os luminal (0,03-0,1)
Porażenia przełyku Często występuje z porażeniem gardła. Przyczyną może być zapalenie mózgu, opon mózgowych lub choroby zakaźne np. wścieklizna. W przełyku gromadząc się karma powoduje na całej długości twarde kiełbasowate uwypuklenie. Schorzenie ma niekiedy tendencję regionalną. Zatkanie przełyku w związku z porażeniem jest dość kłopotliwe i w 50% kończy się śmiercią. Jedną z dróg postępowania jest podanie leków pobudzających układ parasympatyczny (odpowiedniki lentiny, arekoliny). Jednakże te leki wzmagają wydzielanie śliny, co doprowadza do zachłystowego zapalenia płuc. Bezpiecznie jest stosowanie Biovetalginy wraz z nagrzewaniem i masarzem przełyku i delikatnym wspomaganiem sondą (przepychanie).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)