Zapalenie pochewek ścięgnistych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zapalenie pochewek ścięgnistych - strona 1 Zapalenie pochewek ścięgnistych - strona 2

Fragment notatki:

Wykład 3 SEM I CD. Ad 3. ZAPALENIE POCHEWEK ŚCIĘGNISTYCH
Ad. d) Tendovaginitis apostematoza (z wytworzeniem ropni) - ropne zap obejmuje warstwę włóknistą, może doprowadzić do martwicy ściany i perforacji do pobliskich tk., zmienioną zap bł maziową zastępuje ziarnina z bł ropotwórczą. Zmiany te mogą się wygoić tylko na drodze naprawy.
Objawy: ból, rozległy ciepły obrzęk, napięta skóra, podwyższona temp, zaburzenia krążenia i pracy serca, stan ogólny jest bardzo zły. Objawy ostrego zap mijają same. Jeśli bł maziowa  ziarninę to formuje się ropień. Wtedy obrzęk staje się twardy i cieplejszy od otoczenia, a ból słaby i ograniczony do pochewki maziowej, ale przy obciążeniu kończyny staje się bardzo silny. Temp tylko nieznacznie podwyższona, wraca apetyt do normy. Przy powstaniu bł ropotwórczej leczenie antybiotykami nie jest wskazane, bo nie osiąga się stężenia terapeutycznego. W tych przypadkach pochewkę należy nakłuć lub naciąć, przepłukać pł fiz i zastosować sączek. Wtedy można podać antyb ogólnie. Gdy zabieg chirurgiczny - jak najszybciej. Polega on na wycięciu martwych tk, resekcji ścięgna lub wykonaniu drenażu.
Ad. e) zapalenie posokowate pochewek ścięgnowych - powstaje na skutek zakażenia mieszanego bakt saprofitycznymi występującymi w org. Występuje jako konsekwencja zap surowiczych, włóknikowych lub ropnych. Występuje rzadko, powstaje wtórnie przy przejściu ropowicy gnilnej na pochewkę ścięgnową. Na pierwszy plan wysuwają się obj gnilnego zakażenia rany lub infekcji ogólnej. Nagle pojawia się obrzęk pochewek ścięgnowych, a od 3 dnia obfity wysięk o nieprzyjemnym zapachu, często z drobnymi pęcherzami gazu. Leczenie: ogólne zastosowanie chemioterapeutyków, sondowanie pochewki ścięgnowej i miejscowo antyb o szerokim spektrum. Ad. f) zapalenie pochewek ścięgnowych po otwartym zranieniu i zakażeniu - prowadzi do urazu maziówki i wypływie mazi  wzrost jej produkcji co doprowadza do spadku jej lepkości, a to stwarza dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów. Bezpośrednio po zranieniu rzadko występują ciężkie następstwa, gdyż część bakt jest wypłukiwana z rany z mazią, a pozostała część ginie na skutek mechanicznej obrony organizmu. Groźne jest zakaż wtórne. Występuje przy obciążeniu, bo wtedy część mazi wydostaje się na zewn, a przy baraku obciążenia zostaje wessana na skutek podciśnienia. Początkowo rana pochewki jest niebolesna lub mało bolesna. Ból narasta po kilku h na skutek zakaż. Leczenie: jak najszybciej, zamknięcie rany pochewki ścięgnowej, ogólnie antyb oraz unieruchomienie pochewki. Należy zastosować śr powodujące przekrwienie i opatrunek ewentualnie opatrunek usztywniający. Jeśli rana jest zanieczyszczona oczyścić ją i zastosować antyb. Opatrunek zmieniamy co 6-9 dni.


(…)

… lub wielu pochewek ścięgnowych. Do zakażenie dochodzi drogą krwi (na drodze przerzutów) np. różyca, zołzy, bruceloza (przy stanach posocznicy). Paciorkowce i gronkowce wywołują ropna zap, Salmonella, E.coli, Shigella  zap surowiczo włóknikowe. Leczenie: chemioterapia ewent leczenie miejscowe (gdy drobnoustroje zostaną w pochewce).
Ad.4. ZAPALENIE KALETEM MAZIOWYCH (inflammatio bursae mucosae)
Spadek tarcia pod mm i więzadłami, skórą. Ściana zbudowana jest z w-wy zewn włóknistej i wewn maziówki. Jama wypełniona jest mazią. Kaletka leżąca pod ścięgnem (ew z boku)  bursa vaginalis. Zapalenia są podobne jak wyżej. Ad. a) surowicze i włóknikowe zapalenie kaletki maziowej - ostre - najczęściej na skutek urazów z zewn. w okolicy kaletki maziowej w wyniku odgniecenia podkową (leżenie), wodniak kaletki maziowej na guzie…
… można podawać glikokortykoidy.
Ad b) ropna zapalenie kaletki maziowej - rozwija się z surowiczego lub włóknikowego zap (punktak jest mętny, żółtawy, czasem śmietanowaty, silnie cuchnący). Objawy: bolesność, podwyższenie ciepłoty skóry tej okolicy, powiększenie okolicznych ww.chłonnych, czynności ruchowe nieznacznie upośledzone, stan ogólny w normie. Jeśli ta kaletka łączy się z pochewką lub stawem, na plan…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz