Obrażeni zamknięte ścięgien i więzadeł

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obrażeni zamknięte ścięgien i więzadeł - strona 1 Obrażeni zamknięte ścięgien i więzadeł - strona 2 Obrażeni zamknięte ścięgien i więzadeł - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 2 OBRAŻENIA ZAMKNIĘTE ŚCIĘGIEN I WIĘZADEŁ
Przerwanie całkowite
Przerwanie częściowe
Zapalenie pochewek ścięgnowych
surowicze
włóknikowe
ropne
z tworzeniem ropni
posokowate
po otwartym zranieniu i zakażeniu
po zakażeniach ogólnych
Zapalenie kaletek maziowych
surowicze i włóknikowe
ropne
z tworzeniem ropni
Przerwanie całkowite -zniszczona jest ciągłość anatomiczna, nienaturalna ruchomość szkieletu , miejscowo występuje obrzęk i ból
Przyczyna:
-wypadki komunikacyjne u małych zwierząt
-nadmierne obciążenie u dużych zwierząt
m i brzuśca. zginacza międzykostnego pośrodkowego (koń).
u psów przerwanie ścięgna Achillesa i zerwanie więzadeł krzyżowych kolana (przerwanie zdrowego więzadła przy nadmiernym obciążeniu lub przerwanie więzadła chorego przy bodźcach mniejszych niż fizjologiczne
Do odnowy przerwanych więzadeł nigdy nie dochodzi, a gojenie następuje za pomocą naprawy, powstaje bogata tkanka ziarninowa (z ościęgnej, która wypełnia lukę między kikutami ścięgnowymi, łączy je i zamienia się w tkankę bliznowatą gł z włókien kolagenowych.
Rokowanie przy zewn. pochewkach wewnątrzścięgnowych jest niepomyślna, bo tkanka ziarninowa pojawia się w niewystarczającej ilości, w tworzeniu ziarniny bierze tez udział pochewka ścięgnowa.
W obu przypadkach dochodzi do zaburzeń trwałych w czynności ścięgna. Często to połączenie jest niewystarczające lub nie dochodzi do niego w ogóle.
Leczenie polega na operacyjnym połączeniu więzadła i założeniu opatrunku usztywniającego. Często nawet operacyjnie połączenie nie warunkuje wzrostu.
Zerwanie więzadeł krzyżowych-brak możliwości zszycia, odtwarza się je z innych struktur np. powięzi.
Przerwanie ciągłości (naderwanie) Obejmuje pojedyncze włókno ,pęczki lub większe odcinki przy czym ciągłość włókna makroskopowo jest zachowana. Włókna tracą napięcie, równoległe ułożenie i przybierają postać spirali .Naderwane włókna cofają się , a w ich miejsce powstają krwawe i surowicze nacieki, powstaje stan zapalny tkanki podporowej, a następnie zapalenie ścięgna. W okolicy przerwania powstaje zapalenie wytwórcze ze wzrostem ilości fibroblastów, wzrostem ilości włókien kolagenowych. Tkanka ta w budowie przypomina tkankę ziarninującą i wypełnia szpary. Następnie powstaje tkanka włóknista, nie posiada wytrzymałości zdrowego ścięgna. Anatomicznie i czynnościowo może nastąpić dobre wygojenie, powstaje guzowate zgrubienie.
Zapalenie ścięgna powstaje powoli na skutek ???????????? przy jednakowej eksploatacji zwierzęcia.


(…)

… się w szeroką błonę.
Ścięgna i Rozścięgna:
ubogie w naczynia krwionośne
ubogie w zakończenia nerwowe
przemiana materii znikoma - bardzo wolno się męczą
Kaletki maziowe (bursae synoviales) - mniejsze lub większe twory poduszeczkowate, zamknięte ze wszystkich stron, których ścianki zbudowane są podobnie do ścian torebek stawowych i wytwarzają płyn podobny do mazi stawowej. Przytwierdzone luźną tkanką łączną…
…, kortykosterydy, po 24h środki powodujące przekrwienie - powodują przyspieszenie resorbcji płynnych składników i wysięku. Sterydy - w pierwszej chwili działają p-zapalnie ale powodują opóźnienie gojenia.
W przypadku niezbyt rozległych poprawa po 2, 3 tygodniach, w przypadku rozległych poprawa trwa długo i ważna jest rekonwalescencja.
I. Zwierzę unieruchomić (box, klatka)
II. Rekonwalescencja w momencie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz