To tylko jedna z 10 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZAŁOŻONE I RZECZYWISTE FUNKCJE POLICYJNEJ IZBY DZIECKA IZBA DZIECKA W RZESZOWIE FUNKCJE POLICYJNEJ IZBY DZIECKA W RZESZOWIE ZAŁOŻONE I RZECZYWISTE FUNKCJE POLICYJNEJ IZBY DZIECKA IZBA DZIECKA Izba Dziecka w Rzeszowie powstała w latach 1948 - 50. mieści się w budynku Komendy Miejskiej Policji. Owa komórka organizacyjna jest w sposób odpowiedni zabezpieczona przed: ucieczką nieletnich kontaktowaniem się osób przebywających w Izbie z osobami z zewnątrz Ważniejsze pomieszczenia ssą monitorowane, zainstalowany jest również system sygnalizacji zagrożeń. Należy zauważyć, że wyposażona jest ona w środki audiowizualne, podręczną biblioteczkę, kasety video z filmami np. dydaktycznymi. Placówka ta funkcjonuje przez cały tydzień, również w święta, dni wolne od pracy. Zadania w Izbie realizowane są przez: policjantów dyżurnych - wychowawców kierownika FUNKCJE POLICYJNEJ IZBY DZIECKA Do istotnych i ważnych funkcji POLICYJNEJ IZBY DZIECKA należy zaliczyć: FUNKCJĘ OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZĄ FUNKCJĘ SELEKCYJNĄ FUNKCJĘ DIAGNOSTYCZNĄ FUNKCJĘ PROFILAKTYCZNĄ Ad. 1 FUNKCJA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZA Po zatrzymaniu nieletniego przez policjantów istotne jest zapewnienie mu opieki. Jednostka po przybyciu do Izby jest przeszukiwana, odbiera się jej przedmioty, które mogą być zagrożeniem dla życia. Nieletni poddawany jest zabiegom higienicznym. Wydaje mu się czystą bieliznę, pidżamę oraz pełne wyżywienie. Zatrzymany otrzymuje również strój do zajęć rekreacyjnych, a własne ubrania oddaje do depozytu. Nieletniemu zapewnia się także możliwość wypoczynku i snu. W tym to też czasie Izba stara się ustalić personalia zatrzymanego i zawiadamia np. opiekunów, w zależności od potrzeby - sąd rodzinny, prokuraturę o sytuacji nieletniego. Bardzo istotną rolę odgrywają rozmowy indywidualne z nieletnim. Zatrzymani opisując swą sytuację życiową, problemy, pozwalają się poznać. Osoby te często szukają oparcia i zrozumienia wśród wychowawców. Wytworzenie więzi emocjonalnej między zatrzymanym, a „przełożonym” jest bardzo pomocne w kolejnych działaniach wychowawczych. Ważna jest także treść i sposób prowadzenia zajęć i metod wychowawczych winny one: umożliwić poznanie nieletniego, jego środowisko,
(…)
… zagrożeń,
edukacją prawną w zakresie ustawy o postępowaniu w sytuacjach nieletnich.
Szkoła jest miejscem stwarzającym warunki do prowadzenia działań profilaktycznych i tam też są one najczęściej realizowane.
W spotkaniach z młodzieżą przekazywanie treści odbywa się metodami podającymi, tj. pogadanka, wykład i dyskusja. Metody te stosowane są gdy młodzież reprezentuje znaczny stopień dojrzałości…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)