Założenia metody rozdzielonych współczynników bezpieczeństwa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Założenia metody rozdzielonych współczynników bezpieczeństwa - wykład - strona 1 Założenia metody rozdzielonych współczynników bezpieczeństwa - wykład - strona 2 Założenia metody rozdzielonych współczynników bezpieczeństwa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Założenia metody rozdzielonych współczynników bezpieczeństwa
Analiza statyczna i dynamiczna konstrukcji dostarcza niezbędnych danych do okre­ślenia stanu naprężenia (wytężenia), stanu przemieszczenia (odkształcenia), proce­su drgań a właściwie wykazania, że konstrukcja spełnia ustalone kryteria bezpie­czeństwa i niezawodności w przewidywanym okresie jej użytkowania (porównaj
rys. 2.1).
Opisane w 8 rozdziale metody analizy konstrukcji są zgodne z założeniami teorii sprężystości, ale w zasadzie analiza statyczno-wytrzymałościowa i stosowane miary bezpieczeństwa nie muszą ograniczać się tylko do stanu sprężystego.
Rozpatrzono dla przykładu belkę utwierdzoną (rys. 9.1), a w tej belce przekro­je k, a, m z ekstremalnymi momentami zginającymi. Dla uproszczenia przyjęto, że jest wykonana z materiału sprężysto-plastycznego, którego związek a- e podano na rysunku 9.2.
W ramach przyjętych założeń dopóki obciążenie F

(…)

… oraz funkcja ugięcia będą bardziej złożone. W analizie statycz­nej można więc w zasadzie stosować metody liniowe, nieliniowe i plastyczne.
Wyznaczanie sił wewnętrznych bądź przemieszczeń i naprężeń metodą linio­wą możliwe jest tylko dla zakresu obciążeń F ^ Fn. Jest to bowiem metoda w pełni zgodna z założeniami teorii sprężystości. Dla obciążeń Fu^ F ^ Flr przyjmując, że każdy przegub plastyczny zmniejsza…
… plastycznego nie przekroczyły wartości granicznych od­kształceń eu (rys. 9.2).
W przypadku nieliniowych związków fizycznych można nie wprowadzać ogra­niczeń stopnia redystrybucji, ale wtedy należy analizować konstrukcję metodami nieliniowymi.
Analizę konstrukcji można też przeprowadzić tylko dla obciążenia niszczące­go Flv. Zastępując prawo Hooke'a prawem płynięcia plastycznego, wykorzystując zasadę zesztywnienia oraz zasadę prac przygotowanych, można stosować klasycz­ną teorię plastyczności dla oszacowania obciążenia zmieniającego ustrój w mecha­nizm. Ponieważ w tak przeprowadzonej analizie plastycznej, podobnie jak w analizie liniowej z redystrybucją, nie ma możliwości określenia kątów obrotu przegubów plastycznych, to konieczne jest w tej metodzie również wprowadzenie ograniczeń stopnia redystiybucji.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz