To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Założenia metody rozdzielonych współczynników bezpieczeństwa
Analiza statyczna i dynamiczna konstrukcji dostarcza niezbędnych danych do określenia stanu naprężenia (wytężenia), stanu przemieszczenia (odkształcenia), procesu drgań a właściwie wykazania, że konstrukcja spełnia ustalone kryteria bezpieczeństwa i niezawodności w przewidywanym okresie jej użytkowania (porównaj
rys. 2.1).
Opisane w 8 rozdziale metody analizy konstrukcji są zgodne z założeniami teorii sprężystości, ale w zasadzie analiza statyczno-wytrzymałościowa i stosowane miary bezpieczeństwa nie muszą ograniczać się tylko do stanu sprężystego.
Rozpatrzono dla przykładu belkę utwierdzoną (rys. 9.1), a w tej belce przekroje k, a, m z ekstremalnymi momentami zginającymi. Dla uproszczenia przyjęto, że jest wykonana z materiału sprężysto-plastycznego, którego związek a- e podano na rysunku 9.2.
W ramach przyjętych założeń dopóki obciążenie F
(…)
… oraz funkcja ugięcia będą bardziej złożone. W analizie statycznej można więc w zasadzie stosować metody liniowe, nieliniowe i plastyczne.
Wyznaczanie sił wewnętrznych bądź przemieszczeń i naprężeń metodą liniową możliwe jest tylko dla zakresu obciążeń F ^ Fn. Jest to bowiem metoda w pełni zgodna z założeniami teorii sprężystości. Dla obciążeń Fu^ F ^ Flr przyjmując, że każdy przegub plastyczny zmniejsza…
… plastycznego nie przekroczyły wartości granicznych odkształceń eu (rys. 9.2).
W przypadku nieliniowych związków fizycznych można nie wprowadzać ograniczeń stopnia redystrybucji, ale wtedy należy analizować konstrukcję metodami nieliniowymi.
Analizę konstrukcji można też przeprowadzić tylko dla obciążenia niszczącego Flv. Zastępując prawo Hooke'a prawem płynięcia plastycznego, wykorzystując zasadę zesztywnienia oraz zasadę prac przygotowanych, można stosować klasyczną teorię plastyczności dla oszacowania obciążenia zmieniającego ustrój w mechanizm. Ponieważ w tak przeprowadzonej analizie plastycznej, podobnie jak w analizie liniowej z redystrybucją, nie ma możliwości określenia kątów obrotu przegubów plastycznych, to konieczne jest w tej metodzie również wprowadzenie ograniczeń stopnia redystiybucji.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)