Założenia filozofii Augusta Comte'a, agnostycyzm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 2758
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Założenia filozofii Augusta Comte'a, agnostycyzm - strona 1 Założenia filozofii Augusta Comte'a, agnostycyzm - strona 2 Założenia filozofii Augusta Comte'a, agnostycyzm - strona 3

Fragment notatki:

HISTORIA FILOZOFII 62. Wskaż na podstawowe założenia filozofii Augusta Comte'a. Wyjaśnij znaczenie pojęcia agnostycyzm. AUGUST COMTE I POZYTYWIZM Pozytywizm powstał we Francji, początek dał mu Comte. Jego dążeniem było trzymanie się faktów, a unikanie metafizyki.
ŻYCIE . August Comte urodził się w 1798 w Montpellier, a zmarł w 1857 w Paryżu. Po skończeniu szkoły średniej studiował na Politechnice Paryskiej. Następnie mieszkał w Paryżu zajmując się nauczaniem matematyki. Był przekonany o swojej misji dokonania reformy nauki, a jego plany reformatorskie objęły także stosunki społeczne oraz religię. Jego głównym dziełem było „ Cours de philosophie positive” ( 1830 - 1842 ), a plany reform społecznych i religijnych zawarł w „ Systeme de politique positive” ( 1851 - 1854 ).
2. POGLĄDY - Filozofia pozytywna: filozofia zajmuje się wyłącznie przedmiotami rzeczywistymi, bada rzeczy dostępne rozumowi, a nie tajemnice. Po drugie, rozważ tylko tematy pożyteczne, chce bowiem służyć polepszeniu życia. Po trzecie ogranicza się do przedmiotów, o których można uzyskać wiedzę pewną. Po 4 zajmuje się tylko kwestiami ścisłymi. Po piąte pracuje pozytywnie, nie ogranicza się tylko do krytyki. Pozytywizm odrzucał dociekania, co do istnienia materii albo Boga jako niepewne, znajdujące się poza rzetelnym doświadczeniem. - Rozwój ludzkości: Comte podobnie jak Hegel zajmował się prawami rozwoju myśli ludzkiej i twierdził, że myślenie naukowe ("pozytywne") jest ostateczną fazą w ewolucji według następującego schematu trzech stadiów rozwoju: 1. faza teologiczna - gdy w wyjaśnieniach zjawisk ludzie odwoływali się do sił nadprzyrodzonych czy istoty boskiej i ich myśleniem rządziły uczucia; 2. faza metafizyczna - współczesna: gdy ludzie wyjaśniają zjawiska poprzez abstrakcyjne pojęcia i rozumową kontemplację a ich myśleniem rządzi intelekt (który wszelako również tworzy fikcje). 3. faza pozytywna - rozpoczynająca się: gdy formułują twierdzenia oparte na faktach i zależnościach współistnienia lub następstwami między faktami. W tej fazie ludzie mogą ustalać i przewidywać nieznane dotąd fakty. Zadaniem filozofii pozytywnej miało być stworzenie metody dla tej fazy rozwoju. - Klasyfikacja nauk: Comte stworzył nową klasyfikację nauk, rozróżniając nauki abstrakcyjne (zajmujące się prawami łączącymi fakty przyrody) oraz nauki konkretne (opisujące fakty, np. mineralogia ). Za nauki abstrakcyjne uważał matematykę , astronomię , fizykę , chemię , biologię i socjologię . Comte ukuł (1837/38) nazwę socjologia dla odróżnienia od używanego przez jego rywali intelektualnych terminu "fizyka społeczna". Nakreślił również jej program: badanie metodą przyrodniczą i historyczną ludzkich społeczeństw, panującego w nich porządku i warunków postępu.

(…)

… istnieje , tak samo niepodobne jest dowiedzenie Jego nie istnienia . Nie jest to w ogóle możliwym tematem dociekań naukowych . Termin zaś ten wprowadził Huxley.
63. Przedstaw główne założenia filozofii Galileusza. Wskaż na główne różnice między idealizmem subiektywnym, a idealizmem obiektywnym. G a l i l e u s z
Galileo Galilei urodził się w Pizie, i żył w latach 1564-1642. Studiował medycynę, potem…
… są doskonałe a które nie, nie jest to cecha obiektywna lecz zależąca od konkretnej sytuacji i zastosowania danego przedmiotu. IDEALIZM
Idealizm-podstawowa realność to idee czyli świadomość myśli ,natomiast świat materialny jest czymś wtórnym, pochodnym. Gdy głosi się że idee są niezależne od człowieka mamy idealizm obiektywny jeżeli zaś rzeczywistość uzależnia się od umysłu ludzkiego to idealizm subiektywny…
… lub krytycznego Ogólna nazwa przyznawana kierunkom, doktrynom, poglądom, wśród których mamy:
Idealizm metafizyczny (ontologi­czny) w dwóch odmianach
A) Idealizm obiektywny (ontologiczny); w skrajnej posta­ci ~ immaterializm, czyli czysty idea­lizm, głoszący, B) Idealizm subiektywny (sub­jective idealism), który istnienie całej rze­czywistości sprowadza do istnienia wra­żeń, wyobrażeń lub myśli w podmiocie 2…
… tych, którzy nie tylko poprzestali na badaniach, lecz także podjęli filozoficzną refleksję dotyczącą zdolności poznawczych człowieka w ogóle. Najważniejsze dzieło to: „Probiernica złota”. Galileusz był wrogiem arystotelizmu, natomiast miał punkty styczności z tradycją platońską, kładącą nacisk na matematyczne i aprioryczne czynniki w tworzeniu wiedzy.
Najważniejszą rolę w poglądach Galileusza odegrała wiedza d o ś w i a d c z a l…
…. Samo podejście do wiedzy było tu również nowym wyznacznikiem. Dotychczas to finalizm (teleologia) był swoistym wzorcem dla rozważań poświęconych przyrodzie i człowiekowi. Ciężko również osądzić, co jest doskonałe, a co nie. Szukać trzeba przede wszystkim przyczyn występowania rzeczy. Twierdzenie o doskonałości i harmonijności świata jest dostojnym elementem, nie należy jednak do zainteresowań nauki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz