Zakres i podstawowe zasady ekologii-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakres i podstawowe zasady ekologii-opracowanie - strona 1 Zakres i podstawowe zasady ekologii-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Ekologia wg Haeckel'a przez ekologię rozumiemy wiedzę związaną z ekonomiką natury - badanie stosunków roślin i zwierząt z ich środowiskiem organicznym i nieorganicznym, w tym przede wszystkim ich przyjazne i wrogie stosunki z tymi zwierzętami i roślinami, z którymi wchodzą one w bezpośredni lub pośredni kontakt. Ekologia wg Krebsa ekologia jest nauką zajmującą się regułami zachodzącymi między występowaniem i rozmieszczeniem organizmów, a podstawowym zadaniem ekologii jest wskazanie na przyczyny warunkujące rozmieszczenie i liczebność organizmów. E. opisowa charakteryzuje całe formacje organizmów, takie jak np. las liściasty strefy umiarkowanej oraz związanych z nimi gatunków roślin i zwierząt. E. funkcjonalna poszukuje i bada związki, wzajemne zależności i oddziaływania między składowymi jednostek opisywanych przez ekologię opisową), poszukuje ogólnych zasad funkcjonowania systemów ekologicznych. E. ewolucyjna rozważa organizmy i relacje istniejące między nimi jako twory historycznego procesu ewolucji. E. behawioralna nauka badająca zachowanie się zwierząt wobec zmieniającego się środowiska oraz ich zdolności przystosowawcze, umożliwiające przetrwanie oraz rozród. Istotnym elementem badań ekologii behawioralnej jest poznawanie reakcji zwierząt i ich fizjologicznych możliwości, wykształconych na drodze ewolucji. Genetyka populacji (ilościowa) dziedzina badań naukowych zajmująca się zagadnieniami zmienności (selecja, mutacje dziedziczne, migracja, czynniki lsowe także w kojarzeniu się par) i dziedziczenia enów pokolenia rodzicielskiego u osobników poolenia potomnego w populacjach. Genetyka eklogiczna nauka o dziedziczności i zmienności organimów, zajmująca się współoddziaływaniem dziedzizenia w ekosystemach i następczą częstotliwością alleli. Omawia procesy genetyczne zachodzące na poziomie molekularnym i osobniczym oraz ekologiczne uwarunkowania struktury genetycznej organizmów. Autekologia dział ekologii zajmujący się badaniem wzajemnych związków pomiędzy zwierzętami i roślinami, a otoczeniem w jakim się znajdują (środowisko, środowisko nieożywione, środowisko przyrodnicze).
Demekologia nauka o związkach zachodzących między organizmami należącymi do jednej populacji, a ich środowiskiem. Synekologia dział ekologii zajmujący się badaniem struktury i funkcjonowania grup organizmów oraz wzajemne zależności między nimi a środowiskiem. Zasady poznania naukowego w ekologii: 1) sformułowanie problemu w oparciu o obserwacje 2) sformułowanie możliwego problemu (hipoteza - 1 lub więcej) 3) obserwacja, weryfikacja hipotezy - eksperyment może polegać na manipulacji (doświadczenie) lub obserwacji (bardziej naturalna)

(…)

…, ruch społeczny oraz działania praktyczne zmierzające do zachowania twórczych, estetycznych wartości przyrody oraz kształtowania racjonalnego, przyjaznego stosunku ludzi do przyrody.
Ochrona środowiska działalność zmierzająca do utrzymania, poprawienia lub nowego ukształtowania warunków przyrodniczych sprzyjających zdrowiu ludzi oraz funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego. Sozologia nauka o czynnej ochronie środowiska naturalnego zajmująca się problemami ochrony środowiska, przyczynami i następstwami niekorzystnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu układów przyrodniczych, zmian wynikających z rozwoju cywilizacji oraz sposobami zapobiegania im i łagodzenia ich skutków. Biologia konserwatorska bada wpływ człowieka na różnorodność biologiczną i wskazuje sposoby zapobiegania wymierania gatunków. Inżynieria środowiska zespół nauk technicznych zajmujących się technicznym zastosowaniem ochrony przyrody. Ekolog specjalista w dziedzinie ekologii, głównie ochrony środowiska, osoba zajmująca się ochroną naturalnych zasobów Ziemi.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz