zakres bezpośredniego skutku dyrektywy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zakres bezpośredniego skutku dyrektywy - strona 1

Fragment notatki:

Jaki jest zakres bezpośredniego skutku dyrektywy?
Dyrektywa jest szczególnym instrumentem prawnym służącym zbliżaniu prawa państw członkowskich. Co do zasady nie ma być bezpośrednio stosowana. Wprost przeciwnie, wymaga transpozycji, czyli wykonania w prawie krajowym. Gdy dyrektywa zostanie uchwalona przez instytucje Unii, państwo członkowskie zobowiązane jest do jej transpozycji (wykonania) do końca okresu wskazanego w dyrektywie. Państwo członkowskie ma do końca okresu transpozycji swobodę wyboru momentu wykonania. Gdy wyda przepisy krajowe odpowiednio transponujące dyrektywę, nie powstaje problem bezpośredniego stosowania dyrektywy. Stosowane są bowiem przepisy krajowe (jednostka może być nawet nieświadoma ich unijnych korzeni).
Trybunał wyjaśnił, że możliwość opierania się przez jednostki na normach dyrektywy przeciwko państwu została ustanowiona w celu uniemożliwienia państwu czerpania korzyści z własnego bezprawia. Istnieje zatem dopiero od momentu upływu okresu przewidzianego na transpozycję dyrektywy.
Jednocześnie Trybunał uściślił, że dyrektywa wywołuje skutki bezpośrednie w przypadku złej transpozycji lub jej braku, ale dopiero po upływie okresu transpozycji i o ile postanowienie dyrektywy nadaje się do wywołania takiego skutku, tzn. zobowiązanie państwa jest bezwarunkowe i wystarczająco precyzyjne.
1
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz