Zakaz dyskryminacji - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakaz dyskryminacji - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Zasada niedyskryminacji (zakaz dyskryminacji) .
Zgodnie z art. 11 3 k.p. niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu: bezpośrednia albo pośrednia. Zakaz dyskryminacji jest często wprost wiązany z naruszeniem zasady równouprawnienia pracowników. Jeśli zatem osoba ma w sposób nieuzasadniony gorsze uprawnienia, to znaczy że jest dyskryminowana. Może też dojść do dyskryminacji bez naruszania zasady równości. Dyskryminacja może mianowicie polegać na równym traktowaniu w sytuacji, gdy ze względu na rodzaj i jakość pracy niektórzy pracownicy powinni zostać wyróżnieni i mieć lepsze uprawnienia.
Dyskryminacja bezpośrednia polega na mniej korzystnym traktowaniu danego pracownika w porównaniu z innymi, z przyczyn dyskryminacyjnych (art. 18 3a § 3 k.p.).
Dyskryminacja pośrednia polega na nieuzasadnionym zróżnicowaniu statusu grup pracowniczych, na skutek pozornie neutralnej decyzji pracodawcy (art. 18 3a § 4 k.p.).
Przepis art. 18 3b § 1 k.p. wskazuje jako możliwe przejawy dyskryminacji:
odmowę nawiązania stosunku pracy lub rozwiązanie stosunku pracy,
niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia albo innych warunków zatrudnienia,
pominięcie przy awansowaniu albo dostępie do świadczeń, pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniu zawodowym. Szczególnymi formami dyskryminacji są molestowanie i molestowanie seksualne: molestowanie polega na zachowaniu, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (art. 18 3a § 5 k.p.); molestowanie seksualne to forma dyskryminacji ze względu na płeć, polegająca na nieakceptowalnym zachowaniu o charakterze seksualnym lub odnoszącym się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie bądź upokorzenie pracownika.
To pracodawca musi udowodnić, że w różnicowaniu sytuacji pracowników kierował się przesłankami obiektywnymi, pracownik natomiast nie musi udowadniać stosowania wobec niego przesłanek dyskryminacyjnych (art. 18 3b § 1 in fine k.p.).
Pracownik, który doznał dyskryminacji, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż jedno minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 18 3d k.p.). Celem odszkodowania jest całkowite pokrycie szkody doznanej przez osobę. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz