Zagrodowa instalacja do oczyszczania ścieków bytowych do 10 RLM-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagrodowa instalacja do oczyszczania ścieków bytowych do 10 RLM-opracowanie - strona 1 Zagrodowa instalacja do oczyszczania ścieków bytowych do 10 RLM-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Zagrodowa instalacja do oczyszczania ścieków bytowych do 10 RLM. W skład proponowanych rozwiązań przyzagrodowych instalacji do oczyszczania i zagospodarowania ścieków bytowych wchodzą następujące urządzenia : Trzykomorowy osadnik przepływowy  z odpowiednim układem rurowych separatorów zanieczyszczeń pływających. Złoże filtracyjne o pionowym przepływie ścieków wraz z układem pompowym do cyklicznej dystrybucji ścieków na jego powierzchnię. Złoże roślinno-gruntowe o poziomym ciągłym przepływie ścieków  z odpowiednim układem studzienek, rur dystrybucyjnych i zbierających ścieki i nasadzeniami roślinnymi . Stokowe złoża trawiasto-glebowe lub trawiasto-gruntowe  z nasadzeniami traw wodnolubnych. Układ dystrybucyjno-rozsączający do odbioru i końcowego doczyszczenia odcieków z instalacji. Zanikowe oczka wodne zasiedlone roślinnością typu bagiennego, jako alternatywne układy odbierające oczyszczone ścieki. Piaskowe lub glebowo - roślinne oczyszczalnie poprzedzone osadnikiem gnilnym. Wśród tego typu oczyszczalni można wyróżnić wiele wariantów. Rozpoczynając od najprostszych filtrów piaskowych, poprzez filtry glebowe porośnięte roślinnością, aż do oczyszczalni z filtrem roślinno-glebowym i stawem denitryfikacyjnym. Wszystkie te obiekty są zwykle odizolowane od podłoża za pomocą folii stawowej lub odpowiedniej grubości warstwy gliny. Istnieje jeszcze inny podział takich technologii, na filtry o poziomym lub pionowym przepływie ścieków. Bardziej korzystnym rozwiązaniem ze względów hydraulicznych jest pionowy kierunek przepływu (z góry złoża na dół), który charakteryzuje się większą sprawnością na przestrzeni czasu.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się być oczyszczalnia z filtrem glebowym i stawem denitryfikacyjnym, zwana roślinno-stawową. W takim obiekcie ścieki są najpierw wstępnie oczyszczane w osadniku gnilnym (na który można zaadaptować istniejący szczelny zbiornik (tzw. szambo), następnie przesączają się przez odizolowany od podłoża filtr roślinno- glebowy i w ostatniej fazie oczyszczania trafiają do stawu, który powoduje dalsze oczyszczanie wód pościekowych. Takie rozwiązania stosowane na terenach wiejskich mają wiele dodatkowych zalet, m.in. możliwość wykorzystywania wody ze stawu do nawadniania pobliskiej zieleni (trawników, drzewek, kwiatów), takie stawy stają się miejscem do życia dla różnych gatunków płazów i roślin wodnych (co zwiększa bioróżnorodność terenu), można w nich prowadzić hodowlę ryb ozdobnych i zagospodarować na sposób przyjemny dla oka, jako miejsce w pobliżu którego chętnie się odpoczywa. Dodatkowe zainstalowanie małej fontanny lub kaskady i posadzenie kwiatów sprawia, że konieczny na wsi obiekt technologiczny - oczyszczalnia ścieków - może stać się miejscem idealnie wkomponowanym w krajobraz wsi, nie pozwalający na pierwszy rzut oka się domyślić, że mamy do czynienia z oczyszczalnią.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz