Zadania z fizyki 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zadania z fizyki 2 - strona 1

Fragment notatki:


Zadania z fizyki - kurs powtórkowy II (Wydział Elektryczny) Lista II Wózek, na którym umocowane jest wahadło, toczy się najpierw po równi pochyłej a potem porusza się po poziomym odcinku drogi. Okres wahadła na nieruchomym wózku wynosi T=0,5 s. Równia pochyła tworzy z poziomem kąt α równy 45°. Jaki będzie okres wahadła, gdy: a) wózek toczy się po równi pochyłej; b) wózek porusza się po poziomym odcinku drogi? Nie uwzględniać tarcia.
Obserwator stojący na Ziemi obserwuje nadlatujący samolot, ale nie słyszy dźwięku pracy silnika. Samolot przelatuje nad obserwatorem i oddala się. Obserwator usłyszał dźwięk samolotu w momencie, gdy kierunek, pod którym widoczny jest samolot, tworzy z poziomem kąt ϕ. Samolot leci prostoliniowo, równoległe do powierzchni Ziemi. Wyjaśnić obserwowane zjawisko i obliczyć prędkość samolotu, jeżeli kąt ϕ wynosi 30°, a prędkość dźwięku w powietrzu jest równa 340 m/s. W kabinie dźwigu wisi wahadło. Gdy kabina jest nieruchoma, to okres wahań wahadła wynosi T=1s. Gdy kabina porusza się ruchem przyspieszonym, okres ten wynosi T 1 =1,2s. Wyznaczyć wielkość przyspieszenia kabiny.
Kulka zawieszona jest na długiej nici. Raz podnosimy ją pionowo do punktu zawieszenia, a drugi raz odchylamy o niewielki kąt jak wahadło. W którym przypadku puszczona swobodnie kulka szybciej wróci do położenia początkowego?
Wyznaczyć stałą siatki dyfrakcyjnej, jeżeli trzeci obraz dyfrakcyjny szczeliny przy oświetleniu siatki światłem lampy sodowej (589 nm) znajduje się w odległości 16,5 cm od środkowego obrazu szczeliny oraz w odległości 1,5 m od siatki.
O ile zmieni się długość fali promieni czerwonych przy przechodzeniu z próżni do szkła, jeżeli współczynnik załamania szkła jest równy n=1,5 a częstotliwość odpowiadająca promieniom czerwonym wynosi f=4⋅10 14 s -1 ?
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz