Zadania wałów napędowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 3108
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zadania wałów napędowych - strona 1

Fragment notatki:

Zadania wałów napędowych
Zadaniem wałów napędowych jest:
przeniesienie napędu od SB do mostu napędowego lub od SB do SR, a stąd do poszczególnych mostów napędowych;
zapewnienie przeniesienia napędu w warunkach zmieniających się odległości i przestrzennego usytuowania łączonych zespołów napędowych.
W samochodzie o klasycznym układzie napędowym jeden wał łączy wałek główny skrzyni biegów z wałkiem napędzającym przekładni głównej tylnego mostu. Czasami jednak ze względu na zbyt dużą odległość między tymi zespołami, stosuje się dzielone wały napędowe.
W samochodach terenowych, w których napęd doprowadzany jest do dwóch lub trzech mostów, stosuje się kilka wałów napędowych, łączących skrzynkę biegów ze skrzynką rozdzielczą i skrzynkę rozdzielczą z poszczególnymi mostami.
Poszczególne zespoły układu napędowego zawieszone są elastycznie i podczas pracy mechanizmów mogą zmieniać swe położenie względem siebie. Szczególnie duże są zmiany położenia mostów napędowych względem innych zespołów, co jest związane z nierównościami drogi, po której porusza się pojazd. Dlatego wały napędowe wyposażone są w przeguby umożliwiające pracę przy zmiennym kącie załamania osi wałów napędzającego i napędzanego oraz dzielone są na dwie połączone wielowypustem części, co umożliwia prawidłową pracę mimo zmian odległości między łączonymi zespołami.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz