Zadania wałów napędowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 3766
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zadania wałów napędowych - strona 1

Fragment notatki:

Zadania wałów napędowych
Zadaniem wałów napędowych jest:
przeniesienie napędu od SB do mostu napędowego lub od SB do SR, a stąd do poszczególnych mostów napędowych;
zapewnienie przeniesienia napędu w warunkach zmieniających się odległości i przestrzennego usytuowania łączonych zespołów napędowych.
W samochodzie o klasycznym układzie napędowym jeden wał łączy wałek główny skrzyni biegów z wałkiem napędzającym przekładni głównej tylnego mostu. Czasami jednak ze względu na zbyt dużą odległość między tymi zespołami, stosuje się dzielone wały napędowe.
W samochodach terenowych, w których napęd doprowadzany jest do dwóch lub trzech mostów, stosuje się kilka wałów napędowych, łączących skrzynkę biegów ze skrzynką rozdzielczą i skrzynkę rozdzielczą z poszczególnymi mostami.
Poszczególne zespoły układu napędowego zawieszone są elastycznie i podczas pracy mechanizmów mogą zmieniać swe położenie względem siebie. Szczególnie duże są zmiany położenia mostów napędowych względem innych zespołów, co jest związane z nierównościami drogi, po której porusza się pojazd. Dlatego wały napędowe wyposażone są w przeguby umożliwiające pracę przy zmiennym kącie załamania osi wałów napędzającego i napędzanego oraz dzielone są na dwie połączone wielowypustem części, co umożliwia prawidłową pracę mimo zmian odległości między łączonymi zespołami.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz