Wyznaczanie temperatury rotacyjnej w plaźmie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 707
Wyświetleń: 3374
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wyznaczanie temperatury rotacyjnej w plaźmie - strona 1 Wyznaczanie temperatury rotacyjnej w plaźmie - strona 2 Wyznaczanie temperatury rotacyjnej w plaźmie - strona 3

Fragment notatki:

Sprawozdanie ćwiczenia nr 8
Wyznaczanie temperatury rotacyjnej w plaźmie
Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z widmem emisyjnym cząsteczek dwuatomowych oraz z programem do symulacji tych widm LIFBASE. W sprawozdaniu powinniśmy dysymulować i przedyskutować widma kilku cząsteczek, a także określić temperaturę rotacyjną gazu w plaźmie MIP metodą porównawczą, przy pomocy wysymulowanych widm.
Wstęp
Plazma - zjonizowana materia o stanie skupienia przypominającym gaz, w którym znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie. Mimo że plazma zawiera swobodne cząstki naładowane, to w skali makroskopowej jest elektrycznie obojętna. Widmo emisyjne jest widmem spektroskopowym, które jest obrazem promieniowania elektromagnetycznego, wysyłanego przez ciało. Widmo emisyjne powstaje, gdy obdarzone ładunkiem elektrycznym elektrony, atomy, cząstki lub fragmenty cząsteczek tworzących dane ciało, będąc wzbudzonymi przechodzą ze stanu o wyższej do stanu o niższej energii. Przejściu temu towarzyszy emisja kwantu promieniowania elektromagnetycznego o energii równej różnicy energii poziomów, między którymi przeszła cząstka.
Diagnostyka plazmy jest jednym z zadań działań badawczych bazujących na spektroskopii. Jej celem jest ocena takich parametrów plazmy jak gęstość elektronowa czy temperatura rotacyjna i oscylacyjna cząsteczek. W naszym ćwiczenia analizujemy temperaturę rotacyjną. Wiąże się ona z rozkładem energii cząsteczek w postaci ruchów obrotowych.
Widma oscylacyjno-rotacyjne wybranych cząsteczek
W programie LIFBASE wysymulowano szereg widm wybranych cząsteczek dwuatomowych. Zrobiono to dla różnych wartości temperatury oraz rozdzielczości. We wszystkich symulacjach (wraz z punktem 4.) uwzględniono Dopplerowskie rozsunięcie linii.
Widmo NO (AX) dla temperatur 500K i 1500K i rozdzielczości 0,1nm:
b
Widma jonów OH- i NO (A-X) przy rozdzielczości 1nm i temperaturze rotacyjnej 1000K (dla porównania)
Widma jonu OH- przy stałej temperaturze oscylacyjnej (500K):
I TU WYKRES
Widma jonów N2+ (można dla różnych rozdzielczości czy tam zakresu temperatur, obojętnie…)…
Analiza temperatury rotacyjnej widma N2+
Analizowanym widmem jest widmo emisyjne (oscylacyjno-rotacyjne) jonu dwuatomowego. Porównując dysymulowane widmo z widmem zbadanym wywnioskowano, że analizowaną cząsteczką jest tlenek azotu NO. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz