Wywłaszczenie nieruchomości - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wywłaszczenie nieruchomości - wykład - strona 1

Fragment notatki:

WYWŁASZCZENIE NIERUCHOMOŚCI:
1 Przesłanki wywłaszczenia: jednym z wymogów wywłaszczenia jest by nieruchomość położona była na obszarze przeznaczonym w MPZP na cele publiczne, bądź co do której wydana została decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Jest to wstępny warunek stosowania przepisów o wywłaszczeniu, konsekwencji wyłączona będzie możliwość wywłaszczenia nieruchomości MPZP nie zostanie przeznaczona na cele publiczne - nawet gdyby była niezbędna do realizacji tych celów.
Zrealizowanie takiego niezbędnego celu publicznego wymagać będzie zmiany MPZP ( miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego)
Z podmiotowego punktu widzenia wywłaszczeniu może podlegać wszystkie nieruchomości bez względu na to komu przysługuje prawo własności bądź prace które maja być objete wywłaszczeniem ( bez skarbu państwa)
Brak jest także ograniczeń ze względu na rodzaj nieruchomości ( gruntowe, lokalowe, budynkowe)
2. tzw. warunek konieczności - art. 113 ust. 3 - oznacza by cel publiczny uzasadniający wywłaszczenie nie mógł być zrealizowany w inny sposób niż poprzez wywłaszczenie, a prawa te nie mogły być nabyte w drodze umowy. Zatem warunkiem przeprowadzenia postępowania wywłaszczającego jest m .in. niemożność nabycia nieruchomości w drodze umowy. Przesłanka ta powinna zostać udokumentowana i uzewnętrzniona przybierając postać rokowań.
Rokowania - obejmują wszelkie zgodne z prawem czynności i działania prowadzące do uzgodnienia treści umowy i w konsekwencji jej zawarcia . UGN ( ustawa o gospodarce nieruchomościami) nie zawiera żadnych szczególnych uregulowań dotyczących procedury rokowań co oznacza że w tej mierze należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego
Rokowania mają charakter przygotowawczy do zawarcia umowy dotyczącej przeniesienia wywłaszczanych praw. Zgodnie z art. 114 rokowania poprzedzają wszczęcie postępowania wywłaszczającego, a zatem następują przed formalnym wszczęciem postepowania wywłaszczającego. Jeżeli rokowania będą pomyslne zostanie zawarta umowa ( zamiany, sprzedaży) i odpowiednie potrzeba rokowań przez starostę może skutkować stwierdzeniem nieważności decyzji o wywłaszczeniu.

(…)

… .in. niemożność nabycia nieruchomości w drodze umowy. Przesłanka ta powinna zostać udokumentowana i uzewnętrzniona przybierając postać rokowań.
Rokowania - obejmują wszelkie zgodne z prawem czynności i działania prowadzące do uzgodnienia treści umowy i w konsekwencji jej zawarcia . UGN ( ustawa o gospodarce nieruchomościami) nie zawiera żadnych szczególnych uregulowań dotyczących procedury rokowań…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz