To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYTYCZNE ORGANIZACJI I DZIAŁALNOŚCI ORGANÓW OŚWIATY I KULTURY W OKRĘGU I. ORGANIZACJA: Powołuje się: 1) Okręgowe kierownictwo O.iK. (okręgowy kierownik i okręgowe biura); 2) powiatowe komisje (w każdym powiecie); 3) gminne komisje (w każdej gminie). Okręgowy kierownik jest osobiście odpowiedzialny za stan organizacji i działalności na terenie okręgu. utrzymuje on łączność z dep. O.iK. (odbieranie instrukcji, wytycznych i dotacji, przesyłanie sprawozdań, zamknięć rachunków, projektów i preliminarzy, przesyłanie wniosków w sprawie składu Biura Okręgowego). bezpośrednio kieruje pracami biura okręgowego. Utrzymuje kontakt i współdziała z okręgowym delegatem. Czuwa nad całokształtem prac w zakresie O.iK. Okręgowe biuro jest organem wykonawczym. Prace biura koncentrują się w dwóch zasadniczych działach: organizacyjnym i pedagogicznym. Okręgowa Komisja Opieki Społecznej w składzie 2-3 przedstawicieli organizacji społecznych i delegowanego członka Biura prowadzi akcję opieki społecznej na podstawie regulaminu opieki społecznej. Okręgowa Komisja Kontrolująca w składzie 2 przedstawicieli organizacji społ. i delegata Kontroli Publicznej kontroluje działalność finansową biura i Okręgowej Komisji Opieki Społecznej. Powiatowe komisje oświaty i kultury powołuje Okręgowy Kierownik spośród czynnych na danym terenie działaczy i pracowników oświaty i kultury. W Komisji winny być reprezentowane następujące działy pracy: 1) szkolnictwo powszechne i dokształcające; 2) szkolnictwo średnie ogólnokształcące i zawodowe; 3) oświata dorosłych i walka cywilna; 4) organizacja, łączność, sprawozdawczość i opieka społeczna. O.K.O.iK. liczy 3-5 członków. Kierownik winien czuwać nad ścisłym współdziałaniem członków komisji. Działalność wszystkich organów oświaty i kultury obejmuje : 1) prace bieżące (tzn. młodzieży i dorosłych, oświatę pozaszkolną i akcję społeczno-kulturalną, walkę cywilną, opiekę społeczną, ochronę dóbr kulturalnych); 2) przygotowywanie pełnej odbudowy życia kulturalnego (wznowienie szkolnictwa, współdziałanie we wznowieniu administracji oświaty i kultury oraz społecznej działalności oświatowo-kulturalnej). Naczelnym postulatem pracy winno być powiązanie jej z szerokimi kołami społeczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu jak najściślejszej konspiracji. II. WYTYCZNE DZIAŁALNOŚCI GMINNYCH KOMISJI: Działalność O.K.O.iK. obejmuje: 1) prace organizacyjne i łączności (samopomoc, walka cywilna); 2) akcję wśród młodzieży szkolnej (tajne nauczanie); 3) akcję wśród dorosłych (oświata pozaszkolna).
W zakresie szkolnictwa powszechnego prowadzą: Ewidencję stanu, która polega na ustaleniu: stanu sieci (liczba i stopień organizacyjny szkół, liczba nauczycieli i uczniów, liczba, stan i wyposażenie budynków szkolnych);
(…)
… na jak najwyższym poziomie; 2) organizowaniu tajnego nauczania w zakresie polskiego, historii i geografii; 3) dostarczaniu podręczników szkolnych i lektur; 4) organizowaniu czytelnictwa wśród młodzieży (tworzenie kompletów bibliotecznych); 5) organizowaniu pracy samokształceniowej i ideowo-wychowawczej wśród nauczycielstwa; 6) pozyskaniu rodziców do pracy nad podtrzymaniem szkół przez tworzenie tajnych komitetów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)