To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Skibiński Wojciech Telecka Agnieszka Trześniewski Bartłomiej Wilk Agata Temat ćwiczenia: „Badania wytrzymałościowe połączeń śrubowych, poddanych jednoosiowemu rozciąganiu.” Nr grupy: IM 1 Data wykonania ćwiczenia: 9.01.2009 godzina 9:15 - 10:45 Data oddania ćwiczenia: 16.01.2009 Schemat stanowiska badawczego: Badane próbki:
a) M6
producent J Y
klasa własności śruby 5,6
klasa własności nakrętki 8
średnica rdzenia śruby d r = 4,8mm
wysokość łba śruby 4,03mm
długość śruby 70mm
wysokość nakrętki 4,84mm
gwint znajduje się na całej długości śruby M6
b) M8
producent W K
klasa własności śruby 8,8
klasa własności nakrętki 8
średnica rdzenia śruby d r = 6,4mm
wysokość łba śruby 5,89mm
długość śruby 80mm
wysokość nakrętki 6,26mm
gwint znajduje się na całej długości śruby M8
Celem ćwiczenia było zbadanie wytrzymałości w.w. śrub na jednoosiowe rozciąganie.
Sprawdziliśmy czy teoretyczna wartości wytrzymałości śrub wynikające z obliczeń, a więc narzucone przez producenta znacznie odbiegały od wartości uzyskanych w praktyce podczas wykonywania ćwiczenia i tak:
pole powierzchni przekroju = i∙d 2 r / 4
teoretyczna siła, przy której powinno nastąpić zerwanie śruby: 500∙ i∙d 2 r / 4
500∙18,09 = 9kN
500∙32,2 = 16kN
Jednak podczas badania każdej ze śrub okazało się, że wartości teoretyczne znacznie odbiegają, były znacznie niższe od tych uzyskanych przy przeprowadzaniu ćwiczenia i tak kolejno wynosiły:
12,4kN
35,2kN
Przy rozciąganiu z siłą 12,4kN w śrubce M6 urwał się jej łeb i śruba została zniszczona. Przy rozciąganiu z siłą 34,2kN w śrubce M8 ściął się jej gwint, który został w nakrętce, dlatego zwiększyliśmy wysokość nakrętki i użyliśmy dwóch. Wtedy przy rozciąganiu z siłą 35,2kN śruba urwała się w środku długości.
Jak zatem widać wartości teoretyczne były dużo niższe niż rzeczywiste.
Wnioski
Na podstawie uzyskanych obliczeń teoretycznych, a także uzyskanych wartości praktycznych można jednoznacznie stwierdzić że w przypadku badanych próbek zakład produkcyjny znacznie zaniżył granice wytrzymałości dla swoich produktów. Zapewne uczynił to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, gdyż w przypadku błędu konstruktora (złych obliczeń wytrzymałościowych) zawsze pozostaje jeszcze pewien „zapas” wytrzymałościowy śruby. Możemy również jednoznacznie stwierdzić, że śruby te zostały wykonane z odpowiedniego materiału bardzo odpornego na rozciąganie. Jest to stal węglowa o małym ziarnie poddana obróbce termicznej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)