Wymagania stawiane pracownikom brygady montażowej i ich wyposażenie osobiste
W Polsce montażystą może być tylko mężczyzna w wieku 18+55 lat. Od montażysty wymaga się, by miał ukończony kurs kwalifikacyjny w zawodzie oraz zdany egzamin przed komisją państwową. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia montażysty (w tym pozwolenie na pracę na wysokości) powinno być wydane po okresowym badaniu kontrolnym w upoważnionej jednostce służby zdrowia specjalizującej się w medycynie pracy. Świadectwo zdrowia trzeba uaktualniać w okresach półrocznych. Do pracy montażysta powinien być wyposażony w sprzęt ochrony osobistej, na który składają się:
— jednoczęściowy, dobrze dopasowany, lecz niekrępujący ruchów kombinezon z zapinanymi mankietami rękawów i spodni,
-— buty skórzane z cholewkami sznurowane powyżej kostek, ze spodami elastycznymi i nieśli-zgającymi się oraz z podnoskami przeciwude-rzeniowymi,
— trwałe rękawice pięciopalcowe,
— hełm ochronny z tworzywa sztucznego. Montażyści, którzy pracują na wysokości, muszą być zaopatrzeni w pasy lub aparaty bezpieczeństwa, od których linki powinny być zaczepione do trwale zamocowanych elementów konstrukcji. Jeżeli w brygadzie montażowej pracują spawacze, to powinni być wyposażeni w kombinezony jednoczęściowe zaopatrzone w przedniej części (co najmniej od kolan do pasa) we wstawki gumowe lub z innego tworzywa nieprzepuszczającego promieni ultrafioletowych i podczerwonych. Muszą oni również mieć hełmy ochronne bez daszków, okulary ochronne spawalnicze, rękawice i gumowe obuwie spełniające warunki pełnej izolacji elektrycznej.
Skład brygady montażowej jest zmienny i zależy od technologii montażu, rodzaju montowanych elementów oraz organizacji pracy na budowie.
W najogólniejszym przypadku do zadań brygady montażowej należy:
— wybranie i przygotowanie elementu do montażu,
— podwieszenie elementu na haku maszyny montażowej,
— przygotowanie miejsca montażu elementu,
— ustawienie elementu, jego rektyfikacja i prowizoryczne zamocowanie,
— wykonanie trwałych połączeń elementów. To ostatnie zadanie może być skomplikowane i polegać na:
— dozbrojeniu i pospawaniu elementów stalowych,
— ułożeniu wymaganych warstw izolacyjnych,
— zadeskowaniu szczelin i otworów,
— ułożeniu mieszanki betonowej lub zaprawy, jej odpowiednim zagęszczeniu i wykończeniu widocznej powierzchni. Taki zbiór czynności wymaga, by skład osobowy brygady montażowej miał charakter kompleksowy. Brygada pracuje w dwóch grupach. Grupa pierwsza, składająca się na ogół z jednego lub dwóch montażystów, przebywa na składowisku prefabrykatów. Są to tak zwani linowi albo hakowi.
(…)
…:
— wyznaczenie miejsca montażu każdego elementu,
— wyznaczenie punktów kontrolnych i kierunkowych,
— przygotowanie miejsca oparcia elementu (oczyszczenie go, zmoczenie, rozłożenie zaprawy itp.),
— przygotowanie sprzętu do prowizorycznego zamocowania i rektyfikacji,
— przygotowanie drabinek, pomostów i rusztowań,
— przejęcie elementu,
— naprowadzenie elementu wg znaczników i instrumentów na właściwą pozycję…
…,
— zespół łączeniowy.
Jak wspomniano, skład zespołu łączeniowego jest dobierany w zależności od konstrukcji złączy. Przy wznoszeniu budynków mieszkalnych zespół składa się z robotników następujących specjalności:
— betoniarz,
— spawacz,
— monter instalacji elektrycznych,
— monter instalacji sanitarno-grzewczych. Skład poszczególnych zespołów pracujących przy montażu obiektów budownictwa przemy-* słowego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)